Novo istraživanje sa Univerziteta Džordžije sugeriše da nešto tako jednostavno kao što je šolja čaja može pomoći u borbi protiv COVID-19.
Čaj je globalno poznat po svojim brojnim zdravstvenim prednostima, a Malak Eseili, virolog sa Centra za bezbednost hrane Univerziteta Džordžije na Koledžu za poljoprivredne nauke i nauke o životnoj sredini, želeo je da zna da li može da utiče i na SARS-CoV-2.
Kada je počela prva pandemija, niko nije morao da ubeđuje Eseili u ozbiljnost stvari zbog njenog iskustva u proučavanju virusa. Odmah je počela da traži načine da zaštiti sebe i svoju porodicu. Trebalo joj je nešto što je lako dostupno i ukusno, pa se okrenula skromnom listu čaja. Nakon brzog odlaska u njenu lokalnu prodavnicu, bila je spremna da počne svoje istraživanje.
„Idealno bi bilo imati nešto što je dostupno, lako pripremljeno i pogodno za celu porodicu“, rekla je Eseili, koju su takođe inspirisala njena deca koja vole čaj.
Nalazi njenog tima, objavljeni u časopisu Food and Environmental Virologi, pokazuju kako određeni čajevi inaktiviraju SARS-CoV-2 u pljuvački – u nekim slučajevima i do 99,9%. Ovo je važno jer virus inficira i razmnožava se unutar usne duplje, prolazeći kroz orofarinks pre nego što stigne do pluća.
„Inaktivacija SARS-CoV-2 u ustima i grlu je važna jer to potencijalno smanjuje unošenje virusa u donji respiratorni sistem“, rekao je Eseili.
Eseili i tadašnji diplomirani student Džulijana Moris, koja je 2023. godine diplomirala sa magistriranjem nauke o hrani, proučavale su 24 različite vrste komercijalno dostupnih čajeva, od kojih neki tvrde da pomažu u zdravlju disajnih puteva. Od njih su otkrili pet koji su značajno smanjili virus u pljuvački: cinger maline, menta eukaliptusa, mešavina nane, zeleni čaj i crni čaj, pri čemu je crni čaj pokazao najveće smanjenje. Sva ispitivanja su obavljena u laboratoriji u simuliranim uslovima.
Tim je testirao efikasnost čaja i kao napitka i kao ispiranje grla kako bi pružio opciju za one koji ne žele da piju čaj, ali žele visoko koncentrisano ispiranje koje bi pružilo iste prednosti kao ispijanje šoljice čaja.
Istraživači su pripremili koncentraciju pitke infuzije koristeći jednu vrećicu čaja po šolji namočenoj 10 minuta, bez dodataka kao što su mleko ili šećer. Svih pet čajeva smanjilo je virus za najmanje 96% u roku od 10 sekundi u ustima. Najefikasniji je bio crni čaj koji je smanjio virus za 99,9%. Kada su testirani kao sredstvo za ispiranje grla, skuvali su čaj u četiri puta većoj koncentraciji od pitke infuzije, otkrivši da svih pet vrsta čaja smanjuju virus za 99,9% u roku od 10 sekundi kada se ispira.
Potrebna su klinička ispitivanja da bi se bolje razumelo kakav efekat ovi rezultati mogu imati na pacijenta koji je bolestan od COVID-19, rekao je Eseili, naglašavajući da čaj nije zamena za medicinsku negu. Ipak, početni rezultati su obećavajući i uzbudljivi za one koji žele da dopune medicinsku negu.
„U ovoj fazi ne predlažemo čaj kao samostalnu intervenciju protiv SARS-CoV-2, jer se virus takođe replicira u nosu i možda je već stigao u pluća u trenutku kada je osoba pozitivna“, rekao je Eseili. „Ali čaj može biti dodatni sloj intervencije koji pacijenti i njihove porodice mogu lako usvojiti na rutinskoj osnovi.“