Smola uništava koronavirus na plastičnim površinama

Smola uništava koronavirus na plastičnim površinama

Istraživači sa Univerziteta Jivaskila, Finska, trenutno razvijaju antivirusne površine za smanjenje širenja zaraznih bolesti. Nedavna studija objavljena u Microbiology Spectrum otkrila je da je sastojak smole efikasan protiv koronavirusa i snažno smanjuje njihovu infektivnost na plastičnim površinama.

Virusi mogu dugo da opstaju na čvrstim površinama, što može doprineti povećanom riziku od infekcije. Istraživačka grupa profesora ćelijske i molekularne biologije Varpua Marjomakija sa Univerziteta Jivaskila istražuje kako različite površine i materijali mogu smanjiti širenje virusnih bolesti. Na primer, oni proučavaju koliko dugo korona virusi preživljavaju na različitim površinama kada se vlažnost i temperatura razlikuju.

„Ove informacije bi bile od direktne koristi i za potrošače i za industriju. Antivirusna funkcionalnost bi se mogla koristiti, na primer, u restoranima, vrtićima, javnom prevozu i prodavnicama, na različitim površinama, gde virusi mogu potencijalno ostati infektivni dugo vremena i lako se širiti. “, kaže profesor Varpu Marjomaki sa Univerziteta Jivaskila.

Istraživači Centra za nanonauku Univerziteta Jivaskila proučavali su plastične površine ugrađene u smolu protiv sezonskog humanog koronavirusa i virusa SARS-CoV-2.

„U našoj nedavnoj studiji otkrili smo da su virusi ostali infektivni više od dva dana na plastičnim površinama koje uopšte nisu tretirane. Nasuprot tome, plastična površina koja sadrži smolu pokazala je dobru antivirusnu aktivnost u roku od 15 minuta od kontakta i odličnu efikasnost nakon 30. Plastika tretirana smolom je stoga obećavajući kandidat za antivirusnu površinu“, kaže Marjomaki.

Istraživanje je deo projekta BIOPROT (Razvoj bio-baziranih i antimikrobnih materijala i upotreba kao zaštitne opreme) i urađeno je u saradnji sa finskom kompanijom Premik Oi.

„Projekat ima za cilj proučavanje postojećih i razvoj novih antivirusnih rešenja u saradnji sa kompanijama kao što je Premik Oi. Ovo će pomoći u stvaranju novih proizvoda za buduće pandemije i epidemije“, kaže Marjomaki.

Projekat BIOPROT uključuje ukupno šest univerziteta i istraživačkih instituta i nekoliko kompanija. Projekat koordinira Univerzitet LUT i ima za cilj razvoj novih, održivih i bezbednih materijalnih rešenja koja će se koristiti u borbi protiv infekcija, sa posebnim fokusom na respiratorne i hirurške maske za usta i maske za višekratnu upotrebu za industrijsku upotrebu.

Takođe se nada da će projekat poboljšati samodovoljnost proizvoda i materijala u Evropi. Na Univerzitetu Jivaskila, pod nadzorom Marjomakija, projekat razvija antivirusne materijale na bazi biologije.

„Efektivni i prirodni antivirusni lekovi dostupni su u Finskoj i mogu se koristiti za funkcionalizaciju maski i površina. Trenutno je dostupno samo nekoliko funkcionalnih rešenja zasnovanih na biologiji, tako da imamo priliku da budemo pioniri u ovoj oblasti“, kaže Marjomaki.