Istraživači istražuju prednosti vakcinacije nazalnim sprejom protiv COVID-19

Istraživači istražuju prednosti vakcinacije nazalnim sprejom protiv COVID-19

Istraživački tim na Freie Universitat Berlin sproveo je sveobuhvatno poređenje efikasnosti mukozne vakcine koja je kompetentna za replikaciju, ali potpuno atenuirana, sCPD9-ΔFCS, sa monovalentnom mRNA vakcinom BNT162b2 u sprečavanju prenošenja SARS-CoV-2.

Studija pod nazivom „Intranazalna atenuirana vakcina protiv SARS-CoV-2 ograničava prenošenje virusa“ objavljena je u časopisu Nature Communications. Istraživanje se bavi kritičnim izazovom sa kojim se suočavaju trenutne strategije vakcinacije – naime, ograničenom sposobnošću intramuskularno primenjenih vakcina da izazovu snažne imune odgovore sluzokože u gornjim disajnim putevima, primarnom mestu infekcije i oslobađanja virusa.

Istraživači su uporedili efikasnost žive atenuirane vakcine (LAV) sCPD9-ΔFCS i monovalentne mRNA vakcine u sprečavanju širenja dve varijante SARS-CoV-2: B.1 i omikron BA.5 kod sirijskih hrčaka. Oni su istraživali učinak vakcina u dva različita scenarija.

U prvom scenariju, procenili su zaštitnu efikasnost dve vakcine tako što su vakcinisane sirijske hrčke izložili zaraženim antagonistima. Ovde je LAV vakcina potpuno blokirala infekciju, dok mRNA vakcina nije pružila značajnu zaštitu od infekcije.

U drugom scenariju, istražen je prenos virusa izazivanja sa vakcinisanih i naknadno zaraženih hrčaka na kontakte bez sumnje. U ovom scenariju, prenos je blokiran ili snažno potisnut LAV vakcinom, ali ne i mRNA vakcinom. Ovi rezultati su jasno pokazali da je LAV sCPD9-ΔFCS značajno nadmašio mRNA vakcinu u sprečavanju prenošenja virusa u oba scenarija.

Virolog Freie Universitat Berlin dr. Jakob Trimpert, jedan od vodećih autora studije, rekao je: „Naši rezultati pružaju ubedljive dokaze o prednostima lokalno primenjenih živih atenuiranih vakcina u odnosu na intramuskularno primenjene mRNA vakcine. Ovo je značajan napredak u poboljšanju naše sposobnosti za sprečavanje infekcije i smanjenje prenosa virusa, posebno u kontekstu novih varijanti SARS-CoV-2.“

Prema timu, pandemija COVID-19 postavila je izazove bez presedana za istraživanje i društvo, a kontinuirano širenje SARS-CoV-2 naglašava potrebu za inovativnim strategijama vakcinacije. LAV sCPD9-ΔFCS, koji je razvijen de-optimizacijom parova kodona, nudi obećavajuće rešenje jer indukuje jak imunitet sluzokože u respiratornom traktu i sistemski imunitet protiv niza SARS-CoV-2 antigena.

„Naša studija se pozabavila nedostacima postojećih vakcina i naglasila potencijal vakcina koje se primenjuju intranazalno da stvore efikasniju barijeru protiv infekcije, spreče replikaciju virusa i ublaže prenos“, rekao je dr Dušan Kunec, vođa istraživačke grupe na Institutu za virusologiju u Freie Universitat Berlin, koautor i glavni istraživač studije.

Osnivači Rocketvak-a dr Vladimir i dr Nataša Cmiljanović rekli su: „Impresivni pretklinički rezultati dosledno potvrđuju prednosti naše vodeće SARS-CoV-2 žive vakcine kandidata sCPD9-ΔFCS, koja se primenjuje intranazalno, u odnosu na intramuskularno primenjene mRNA vakcine, što nas podstiče da ubrzamo dalji razvoj i prevođenje u klinička okruženja za njegovu dalju validaciju“.

Prema istraživačkom timu, rezultati studije imaju značajne implikacije na budućnost strategija vakcinacije protiv COVID-19. Superiornost sCPD9-ΔFCS u sprečavanju prenošenja ukazuje na obećavajući put za dalje istraživanje i razvoj intranazalnih vakcina koje nude potencijalno rešenje za izazove koje predstavljaju nove varijante.

Ova studija pruža ubedljive dokaze za superiornost intranazalno primenjene žive atenuirane vakcine sCPD9-ΔFCS u sprečavanju prenošenja SARS-CoV-2. Studija naglašava važnost istraživanja alternativnih pristupa vakcinaciji za rešavanje evolutivnog pejzaža pandemije COVID-19.