Savetnici američke Uprave za hranu i lekove u utorak su preporučili promenu u dizajnu vakcina protiv COVID-19 ove jeseni u cilju borbe protiv novijih varijanti koronavirusa.
Savetodavni komitet FDA za vakcine i srodne biološke proizvode izglasao je 19-2 da bi sledeći talas dopunskih injekcija COVID-a trebalo da uključi komponentu koja cilja na Omicron varijantu koronavirusa.
FDA planira da donese odluku do početka jula o tome kakav treba da bude dizajn pojačivača.
Naučnici FDA na sastanku su predložili da preferiraju vakcine koje će ciljati na podvarijante BA.4 i BA.5 Omicron koje su trenutno dominantne, a ne na varijantu BA.1 Omicron koja je dovela do ogromnog porasta infekcija prošle zime.
Dr Piter Marks, direktor FDA-ovog Centra za procenu i istraživanje bioloških preparata, rekao je da će se regulator nadati da će pokrenuti kampanju za pojačavanje sa preopremljenom vakcinom do oktobra.
„Što bolje podudaranje vakcina sa cirkulišućim sojem za koji verujemo da može odgovarati poboljšanoj efikasnosti vakcine, a potencijalno i boljoj trajnosti zaštite“, rekao je Marks na sastanku spoljnih stručnih savetnika agencije.
Pfizer Inc (PFE.N), Moderna Inc (MRNA.O) i Novavak Inc (NVAKS.O) predstavili su podatke na sastanku. Sve tri kompanije su testirale verzije svojih vakcina koje su ažurirane za borbu protiv varijante BA.1 Omicron.
Moderna je rekla da će biti spremna sa „par stotina miliona“ dvovalentnih, ili dvostruko ciljanih, vakcina dizajniranih za borbu protiv BA.1 do septembra. To bi bilo krajem oktobra ili početkom novembra ako treba da dizajnira vakcinu za novije podvarijante, saopštila je kompanija.
Pfizer je rekao da on i partner BioNTech (22UAi.DE) već imaju spremnu značajnu količinu vakcine BA.1 i da se pripremaju za proizvodnju velike količine vakcine za BA.4 i BA.5. Rečeno je da bi bilo koji od njih mogao biti spreman za uvođenje početkom oktobra.
Dr Kanta Subbarao, koja je predstavljala savetodavni komitet Svetske zdravstvene organizacije koji je takođe razmatrao ovo pitanje, rekla je da preferira vakcine zasnovane na BA.1, sugerišući da bi mogle da generišu širi imuni odgovor jer se ta varijanta razlikuje od originalnog virusa od njegovih naslednih podvarijanti .
„Naš cilj ovde je da postignemo širi imunitet protiv cirkulišućih varijanti i varijanti u nastajanju“, rekao je Subbarao, napominjući da je pokušaj da se uskladi sa varijantom koja bi mogla da cirkuliše na jesen težak zbog neizvesnosti u vezi sa putanjom evolucije virusa.
I Moderna i Pfizer su rekli da su njihove BA.1 inkluzivne vakcine stvorile bolji imuni odgovor protiv Omikrona od njihovih trenutnih vakcina koje su dizajnirane za originalni virus koji je izašao iz Kine.
Rekli su da njihove nove vakcine takođe deluju protiv BA.4 i BA.5, ali ta zaštita nije tako jaka kao protiv BA.1.
Međunarodna koalicija regulatornih tela za lekove, grupa globalnih regulatora za lekove koja uključuje FDA, sastaće se da razgovaraju o ovom pitanju u četvrtak.