Istraživači su otkrili da, uprkos tome što su imunokompromitovani, hematološki pacijenti stvaraju jake ćelijske imune odgovore protiv SARS-CoV-2 nakon vakcinacije, na nivou zdravih osoba.
Objavljeno danas u Cell Reports Medicine, istraživački tim, predvođen profesorkom Univerziteta u Melburnu Ketrin Kedžierskom, šefom laboratorije na Institutu za infekcije i imunitet Peter Doherti (Doherti Institute), preduzeo je najsveobuhvatniju analizu adaptivnog imuniteta na SARS-CoV-2 do danas kod hematoloških pacijenata sa različitim bolestima i tretmanima u tri doze vakcinacije protiv COVID-19 u poređenju sa zdravim osobama. Istraživanje je obavljeno u saradnji sa vanrednim profesorom Bendžaminom Tehom, profesorkom Monikom Slavin i profesorom Konstantinom Tamom iz Centra za rak Peter MacCallum.
Dr Oanh Nguien sa Univerziteta u Melburnu, viši naučni saradnik na Institutu Doherti i ko-vodeći autor rada, kaže da je važno zaista razumeti efikasnost vakcine u ovoj imunosupresivnoj grupi pacijenata sa visokim rizikom kako bi se sprečio ozbiljan SARS-CoV- 2 infekcija.
„Ova grupa je pod visokim rizikom od virusnih zaraznih bolesti, kao što su grip i SARS-CoV-2, a ipak nisu uvek uključene u pretklinička ispitivanja koja testiraju efikasnost vakcine“, kaže dr Ngujen.
„Naša studija pokazuje da imaju velike koristi od primanja tri doze vakcinacije. Vakcine povećavaju njihov nivo T ćelija, belih krvnih zrnaca koje ubijaju ćelije inficirane virusom, bez obzira na broj B-ćelija pacijenta i odgovor antitela.
„Takođe smo pogledali karakteristike ovih T ćelija koje se stvaraju nakon vakcinacije i otkrili smo da su ovi potpisi veoma slični zdravim osobama koje su ili zaražene ili vakcinisane. Ovi nalazi su zaista važni i super uzbudljivi za pacijente sa rakom“, dr. Ngujen dodaje.
Profesor Kedzierska kaže da studija pruža ključne uvide u buduće strategije imunizacije vakcinama kao što je grip, koje pretežno indukuju imuni odgovor B ćelija.
„Ono što smo pokazali je da ljudi sa pratećim bolestima koji imaju snažno oštećenu imunološku ruku B ćelija, mogu imati mRNA vakcinu da izazovu T ćelije i da im daju dodatni nivo zaštite“, kaže profesorka Kedzierska
Vanredni profesor Teh kaže da je ovo istraživanje važno za kliničare koji rade sa pacijentima sa rakom krvi.
„Kliničari mogu biti sigurni da je bezbedno i korisno za svoje pacijente, koji su teško oslabljen imunitet i podložni teškim infekcijama COVID-19, da dobiju vakcinu protiv SARS-CoV-2. Bez obzira na njihove bolesti i tretmane, vakcinacija protiv COVID-19 stvara jak imunitet T ćelija u ovoj grupi“, kaže vanredni profesor Teh.