TOKIO – Japan je u utorak prepun napetosti, a ne tuge, jer retka državna sahrana ubijenog bivšeg premijera Šinzo Abea, jednog od lidera koji izazivaju najveće podele, duboko cepa naciju.
Tokio je bio pod maksimalnim obezbeđenjem, a veliki broj uniformisane policije mobilisan je oko sale Budokan, gde se održava sahrana, i glavnih železničkih stanica. Putevi oko mesta događaja zatvoreni su tokom celog dana, a ormarići za novčiće na glavnim stanicama su zapečaćeni radi bezbednosti.
Nekoliko sati pre početka ceremonije, desetine ljudi koji su nosili bukete cveća stajalo je u redu na javnim štandovima za polaganje cveća u obližnjem parku Kudanzaka.
Protivnici časti koju je sponzorisala država trebalo je da održavaju skupove na drugim mestima u Tokiju i širom zemlje. Oni kažu da novac od poreza treba trošiti na značajnije ciljeve, kao što je rješavanje sve većeg ekonomskog dispariteta uzrokovanog Abeovom politikom.
Premijer Fumio Kišida je kritikovan zbog iznuđivanja skupog događaja za Abea, koji je ubijen u julu, usred sve veće kontroverze o njemu i višedecenijskim prijatnim odnosima vladajuće stranke sa ultrakonzervativnom crkvom ujedinjenja, optuženom za prikupljanje ogromnih donacija od strane pristalice ispiranja mozga.
Kišida kaže da lider sa najdužim stažom u modernoj političkoj istoriji Japana zaslužuje tu čast.
Vlada kaže da sahrana nema za cilj da primora nikoga da oda počast Abeu. Ali većina od 47 vlada prefektura nacije treba da vijori zastavu na pola koplja i da održi trenutak ćutanja.
Protivnici kažu da je Kišidina jednostrana odluka bez odobrenja parlamenta bila nedemokratska, što podseća na to kako je predratna imperijalistička vlada koristila državne sahrane da raspiruje nacionalizam. Predratni zakon o sahrani ukinut je posle Drugog svetskog rata. Jedina posleratna državna sahrana političkog lidera, Šigeru Jošida 1967. godine, takođe se suočila sa kritikama zbog nedostatka pravne osnove.
„Potrošnja našeg vrednog novca od poreza na državnu sahranu bez pravnog osnova je čin koji gazi ustav“, rekao je organizator mitinga Takakage Fujita na mitingu u zatvorenom u ponedeljak.
Za mesto održavanja, obezbeđenje, prevoz i smeštaj gostiju potrebno je oko 1,7 milijardi jena (11,8 miliona dolara), saopštila je vlada.
U navodnoj odbrani od napada na sahranu, Kišida je pokrenuo maratonske razgovore sa gostujućim stranim liderima u okviru onoga što on naziva „pogrebnom diplomatijom“ kako bi ojačao veze dok se Japan suočava sa regionalnim i globalnim izazovima, uključujući pretnje iz Kine, Rusije i Severne Koreje. Do srede je trebalo da se sastane sa oko 40 stranih lidera. Nijedan lider Grupe sedam ne prisustvuje.
Kišida se u ponedeljak sastao sa oko 10 njih, uključujući potpredsednicu SAD Kamalu Haris, predsednika Vijetnama Ngujen Ksuan Fuka i potpredsednicu Filipina Saru Duterte. On će se sastati sa svojim australijskim i indijskim kolegama odvojeno i biti domaćin prijema u utorak.
Sahrani prisustvuje oko 4.300 ljudi, uključujući japanske zakonodavce i strane i lokalne zvanice.
Japanske trupe će se poredati ulicama oko mesta, a njih 20 će vršiti počasnu stražu ispred Abeove kuće dok njegova porodica bude odlazila, a zatim će uslediti pozdrav od 19 rafala.
Ceremonija će početi kada Abeova udovica Akie Abe uđe u salu noseći urnu u kojoj se nalazi Abeov pepeo, smeštenu u drvenu kutiju i umotanu u belu tkaninu. Bivši vođa kremiran je nakon privatne sahrane u hramu u Tokiju nekoliko dana nakon njegove smrti.
Predstavnici vlade, parlamenta i pravosuđa, uključujući Kišidu, održaće govore saučešća, a potom i Akie Abe.
Glavna opoziciona Ustavna demokratska partija Japana i Komunistička partija Japana bojkotuju sahranu, zajedno sa ostalima.
Abeovi protivnici se prisećaju njegovih pokušaja da osvetli ratne zločine Japana, njegovog zalaganja za veću vojnu potrošnju, njegovog reakcionarnog pogleda na rodne uloge i rukovodstva koje se smatra autokratskim i podržava kronizam.
Protesti zbog sahrane su se povećali kako se pojavilo više detalja o povezanosti poslanika Abea i LDP-a sa Crkvom ujedinjenja. Crkva sa sedištem u Južnoj Koreji izgradila je bliske veze sa poslanicima LDP-a zbog zajedničkih interesa u konzervativnim ciljevima.
„Činjenicu da su bliske veze između LDP-a i Crkve ujedinjenja možda ometale procese kreiranja politike Japanci vide veću pretnju demokratiji od Abeovog ubistva“, napisao je profesor političkih nauka Univerziteta Hosei Jiro Jamaguči u svom nedavnom članku.
Grupa advokata podnela je brojne tužbe na sudovima širom zemlje kako bi zaustavila sahranu, iako je jedna od njih navodno odbačena u ponedeljak. Jedan stariji čovek se zapalio u blizini premijerove kancelarije u znak protesta zbog sahrane.
Osumnjičeni za Abeovo ubistvo navodno ga je ciljao zbog veza Abea i njegove stranke sa crkvom, za koje je rekao da su mu uništile život.
Abeov deda, bivši premijer Nobusuke Kiši, pomogao je crkvi da se ukoreni u Japanu i sada se smatra ključnom figurom u skandalu. Protivnici kažu da je održavanje državne sahrane za Abea ekvivalentno potvrđivanju partijskih veza sa Crkvom ujedinjenja.