SIJETL – Bivši zvaničnik nigerijske vlade osuđen je u ponedeljak na pet godina zatvora zbog krađe više od 500.000 dolara pomoći za pandemiju u Sjedinjenim Državama, prenosi Asošijejted pres.
Abidemi Rufai je nosio sat od 10.000 dolara i zlatni lanac od 35.000 dolara kada je uhapšen na međunarodnom aerodromu JFK u Njujorku na putu za Nigeriju u maju 2021.
Rufai je u maju u američkom Okružnom sudu u Takomi u Vašingtonu priznao krivicu za prevaru i teške optužbe za krađu identiteta, a sudija Benjamin Settle izrekao je kaznu u ponedeljak. Sudija je takođe naložio Rufaiju da plati više od 600.000 dolara na ime restitucije.
Tužioci su rekli da je 45-godišnjak imao istoriju prevare američke vlade, uključujući korišćenje ukradenih identiteta za podnošenje zahteva za hitnu pomoć nakon uragana u Teksasu i Floridi.
„Kada se dogodila katastrofa, dogodio se i gospodin Rufai“, rekao je američki tužilac iz Sijetla Nik Braun u saopštenju za javnost. „Bilo da se radi o pomoći u slučaju katastrofe uragana, zajmovima za mala preduzeća ili naknadama za nezaposlene COVID-19, ukrao je pomoć koja je trebalo da ide žrtvama katastrofe u Sjedinjenim Državama.
Takva prevara je bila rasprostranjena u programima za ublažavanje pandemije, prema generalnom inspektoru američkog Ministarstva rada, koji je prošle nedelje rekao da je 45,6 milijardi dolara možda bilo nepropisno isplaćeno iz osiguranja za slučaj nezaposlenosti od marta 2020. do aprila 2022.
Ministarstvo pravde podnelo je optužbe protiv desetina ljudi u Minesoti prošle nedelje u vezi sa šemom prevare vrednom 250 miliona dolara koja je iskoristila federalno finansiran program ishrane dece tokom pandemije.
Rufai iz Lekija u Nigeriji, magistrirao je i politički je povezan u svojoj zemlji, rekli su tužioci. On je navodno vodio kompaniju za sportsko klađenje od 2016. godine, njegove finansije su bile nejasne, a njegov glavni izvor prihoda je očigledno bio prevara američke vlade.
Bio je poznat kao plodan politički prikupljač sredstava, a 2019. se bezuspešno kandidovao za Nacionalnu skupštinu Nigerije, napisali su pomoćnici američkog tužioca Sindi Čeng i Set Vilkinson u dopisu o kazni.
Između aprila i oktobra 2020. koristio je keš ukradenih identiteta — istražitelji su pronašli više od 20.000 njih, sa datumima rođenja i brojevima socijalnog osiguranja na jednom od njegovih naloga e-pošte — da bi podneo zahtev za beneficije vezane za pandemiju. Prijavio se sa agencijama za radnu snagu u najmanje devet država, uključujući Vašingtonsko Odeljenje za sigurnost zapošljavanja, na ime najmanje 224 Amerikanca.
Odmah po povratku u Nigeriju u avgustu 2020, Rufai je imenovan za specijalnog pomoćnika guvernera nigerijske države Ogun. Bio je predstavljen u novinskim časopisima, fotografisan sa luksuznim Mercedesovim sportskim vozilom koje je kupio ukradenim sredstvima i poslao u Nigeriju.
Rufai se kasnije vratio u SAD, a 15. maja 2021. — samo dan nakon što su tužioci podneli izmenjenu tužbu protiv njega — uhapšen je u pokušaju da napusti zemlju letom u poslovnoj klasi. U snimljenim telefonskim razgovorima iz zatvora razgovarao je o premeštanju velike količine novca neposredno nakon hapšenja, rekli su tužioci.
Rufai se izvinio u pismu sudu, rekavši da su „moji postupci nečuveni i neoprostivi“. Za njih je okrivio zavisnost od kockanja i pritisak da obezbede svoju ženu i decu.
„Vaša visosti, ja sam sada rehabilitovan čovek koji je spreman da živi život bez zločina i da bude odgovoran čovek prema svojoj porodici i svojoj zajednici u celini“, napisao je on.
Odbrana je zatražila kaznu od 2,5 godine, pozivajući se na pisma pristalica koji su pisali da je Rufai imao dobrotvornu fondaciju koja je pomagala u plaćanju školarina za osnovce. Ministarstvo pravde tražilo je skoro šest godina, rekavši da je duži rok neophodan delimično da bi se odvratili drugi koji bi mogli počiniti slična krivična dela.