TOKIO – Japan će se u utorak oprostiti od svog ubijenog bivšeg premijera Šinzo Abea, polarizirajuću ličnost koja je dominirala savremenom politikom kao njen najdugovječniji lider, sa retkom državnim sahranom koja je izazvala mnogo podela, prenosi Rojters.
Abeovo ubistvo na predizbornom mitingu 8. jula pokrenulo je poplavu otkrića o vezama između poslanika vladajuće Liberalno-demokratske partije (LDP) koju je on nekada vodio i Crkve ujedinjenja, koju kritičari nazivaju kultom, što je izazvalo reakciju protiv aktuelnog premijera Fumija Kišide.
Pošto je zbog kontroverze rejting njegove podrške pao na najniži nivo ikada, Kišida se izvinio i obećao da će prekinuti partijske veze sa crkvom.
Ali protivljenje odavanju počasti Abeu državnom sahranom, prvim takvim događajem od 1967. godine, i dalje je i dalje, hranjeno cenom od 11,5 miliona dolara koju će snositi država u vreme ekonomskih bolova za obične građane.
„Mislim da ova sahrana ne bi trebalo da se održi“, rekla je Hidemi Noto, 38-godišnja pomoćnica filmskog reditelja koja je u ponedeljak svratila na mesto u dvorani Nipon Budokan da pogleda pripreme.
„To ima potpuno drugačije značenje za sahranu za obične ljude. Mislim da ne treba da koristimo novac od poreza za ovo.“
Ipak, u utorak rano ujutru, nekoliko stotina običnih građana stajalo je u nizu ulica ispred mesta događaja čekajući da prinese cveće na određenim štandovima.
Očekuje se da će ceremoniji u utorak prisustvovati oko 4.300 ljudi i najmanje 48 sadašnjih ili bivših vladinih ličnosti, uključujući potpredsednicu SAD Kamalu Haris i indijskog premijera Narendru Modija.
Jedini lider Grupe sedam koji bi trebao da se pridruži, kanadski premijer Justin Trudeau, otkazao je posao kako bi se izborio sa prirodnom katastrofom kod kuće.
Ceremonija počinje u 14.00 časova. (05:00 GMT), sa Abeovim pepelom unesen u mesto događaja, a počasna garda će ispaliti 19 metaka iz topa.
Desetine hiljada policajaca biće raspoređeno, obližnji putevi će biti zatvoreni, a čak i neke škole zatvorene, jer Japan pokušava da izbegne bezbednosne greške koje su dovele do Abeovog pucanja iz pištolja domaće izrade od strane osumnjičenog koji je, kaže policija, optužio Crkvu ujedinjenja za osiromašenje njegova porodica.
Državna sahrana Abea, koji je dobio privatnu sahranu nekoliko dana nakon njegovog ubistva, prva je od one 1967. za bivšeg premijera Šigerua Jošide.
Kišida je tu odluku objasnio kao način odavanja počasti Abeovim dostignućima, kao i zalaganjem za demokratiju, ali obični Japanci ostaju podeljeni, a istraživanja javnog mnjenja dosledno pokazuju da se više od polovine protivi.
Visoki zvaničnik u administraciji američkog predsednika Džoa Bajdena, koji je pratio Harisa u Japan, rekao je novinarima da ne može da komentariše mišljenje Japana o sahrani.
„Sve što možemo da kažemo je da je bio veliki partner Sjedinjenih Država… i potpredsednik će ispoštovati to nasleđe“, rekao je on u ponedeljak.