Južnokorejci se suočavaju sa ogromnim troškovima za kimči, ključnu hranu njihove svakodnevne ishrane, nakon što su ekstremne vrućine i poplavne kiše izbrisale veći deo useva kupusa u zemlji, čineći jelo od kisele rotkvice mnogo skupljim za pravljenje i sve težim za kupovinu.
Cene kupusa koji se koristi za pravljenje najčešće vrste kimčija su se više nego udvostručile u protekloj godini i porasle su za 41 odsto samo u poslednjih mesec dana na oko 3.300 vona (2,32 dolara) po kilogramu, prema podacima iz državne Koreje Agro-Fisheries & Food Trade Corp. Cene bele rotkvice koja se koristi u drugoj popularnoj vrsti kimčija porasle su još više u protekloj godini, za 146%, na više od 2.800 vona.
Povećanja ne mogu doći u mnogo gorem trenutku, s obzirom na to da su Južnokorejci već pritisnuti istorijski visokom inflacijom i kreću u sezonu pravljenja kimčija u novembru, kada porodice obično proizvode zalihe kiselog povrća za jelo tokom zimskih meseci. „Svaki put kada idem u kupovinu, vidim da cene povrća rastu“, rekao je za Arirang Nevs stanovnik Seula Hong Seong-jin.
Kako troškovi pravljenja ikone kod kuće rastu, potrošači sve više žele da kupe fabrički napravljen kimči. Međutim, isporuke proizvoda supermarketima su pale za otprilike polovinu u odnosu na normalne nivoe, a zalihe su „potpuno nestale“ iz onlajn prodavnica, objavio je ITN Nevs prošle nedelje.
Glavni proizvođači kimčija, uključujući Daesang i CheilJedang, podigli su svoje cene za 10-11%, a očekuje se još povećanja. Mnogi potrošači u šali nazivaju kiselu rotkvicu „geumči“, sugerišući da košta koliko i zlato.
Restorani su reagovali tako što su bili štedljiviji sa kimčijem, koji je istorijski uključen u mnoge obroke kao besplatan prilog. Na primer, restoran piletine u Seulu rekao je ITN-u da naplaćuje 3.000 vona kada mušterije zatraže malu porciju kimčija. Glava kupusa košta tri puta više od cene sirove piletine, objasnio je on.
Indeks potrošačkih cena u Južnoj Koreji skočio je 5,7% u odnosu na prethodnu godinu u avgustu nakon što je u julu porastao za 6,3%, što je maksimum u 24 godine. Cene hrane su još više porasle, 8% više nego godinu dana ranije dva meseca zaredom.
Cene nekih popularnih namirnica rastu mnogo bržim tempom. Na primer, cene pržene piletine su u julu porasle za 11,4% na godišnjem nivou. Prosečna cena gimbopa, popularnog jela od pirinča umotanog u papir od morskih algi, skočila je 11,5%, premašivši po prvi put 3.000 vona, prema Korejskoj agenciji za zaštitu potrošača. Gimbop se prodavao za samo 1.000 vona u nekim restoranima u Seulu pre samo nekoliko godina. Činija jajangmieona, ili rezanaca od crnog pasulja, sada košta 6.300 vona, u proseku, što je 15,3% više u odnosu na prethodnu godinu.