Vatikan planira da zadrži otvorene puteve dijaloga sa Rusijom, čak i ako to „smrdi“, rekao je u četvrtak papa Franja, potvrđujući pravo Ukrajine da se brani, prenosi Asošijejted pres.
Franja je opširno govorio o ruskom ratu u Ukrajini i potrebi za mirom tokom konferencije za štampu dok je putovao kući iz Kazahstana. Franja je posetio bivšu sovjetsku republiku kako bi učestvovao na međuverskoj mirovnoj konferenciji koja je, u svom završnom saopštenju, pozvala sve političke lidere da zaustave sukobe i krvoproliće „u svim krajevima našeg sveta“.
Franjo je dugo govorio o potrebi za dijalogom, čak i sa antagonistima i zemljama koje su neprijateljski raspoložene prema Katoličkoj crkvi. On je tu politiku ponovo potvrdio u komentarima o Rusiji, Kini, pa čak i Nikaragvi, gde se vlada obračunava sa crkvom.
„Ne isključujem dijalog sa bilo kojom silom koja je u ratu, čak i ako je to agresor“, rekao je Fransis. „Miriše, ali to morate učiniti. Uvek idite korak napred, sa ispruženom rukom, jer je alternativa zatvoriti jedina razumna vrata mira.”
U tom smislu, Franja se nadao da će njegovo putovanje u Nur-Sultan u Kazahstanu pružiti priliku da se sastane sa poglavarom Ruske pravoslavne crkve, koji je pravdao rat Kremlja u Ukrajini duhovnim i ideološkim osnovama. Patrijarh Kiril je prošlog meseca napustio konferenciju, ali je njegov izaslanik koji je prisustvovao rekao da je moguć još jedan sastanak dva svetska verska lidera, ali da se mora pripremiti unapred.
U isto vreme, međutim, Franjo je potvrdio da je „moralno prihvatljivo“ da Ukrajina dobije oružje za odbranu od invazije Moskve. On je rekao da je takva odbrana ne samo ispravna, već „i izraz ljubavi prema svojoj zemlji“. Ali on je rekao da je motivacija iza takvih borbi ključna.
„Može biti nemoralno ako se radi sa namerom da se izazove novi rat ili da se proda oružje ili da se oslobodite oružja koje vam više nije potrebno“, rekao je on.
Jadajući se da ratovi besne širom planete, on se prisetio da je kada je imao 9 godina, 1945. godine, naučio vrednost mira dok se u Buenos Ajresu širila reč da je Drugi svetski rat završen.
„I danas vidim svoju majku i komšinicu kako plaču od radosti jer se rat završio. Bili smo u jednoj južnoameričkoj zemlji, daleko. Ali ovi ljudi, te žene, znale su da je mir veći od svih ratova. I plakali su od radosti kada je sklopljen mir.”
„To nikada neću zaboraviti“, rekao je.