Ona je pojasnila da je reč o političkom procesu, ali istovremeno praćenom mnogim tehničkim koracima koji zahtevaju profesionalizam i stručnost, prenosi Reporteri.
Prema njenim rečima, u Evropskoj uniji ne postoji narod koji je tako proevropski orijentisan kao Kosovo.
Kako je dodala, preko 90 odsto građana Kosova je za put ka EU, za ulazak u NATO i podržavaju oba ova mehanizma kao jedini put u evropsku budućnost, i stoga, kako je istakala, „naš zahtev treba smatrati veoma prirodno“.
Brojni analitičari, međutim, imaju brojne zamerke na način vladanja prištinske uprave pod Aljbinom Kurtijem.
Uskraćivanje osnovnih prava, naročito Srbima, na Kosovu je svakodnevno. Nerešenih slučajeva fizičkih napada, razbojništava, krađa, uništavanja imovine, privatne i crkvene je na stotine.
Slikovito je napomenuti i da je, prema izveštaju OEBS, samo u periodu od januara 2014. do decembra 2020. godine prijavljeno 247 incidenata izvršenih na kulturnom nasleđu i verskim lokalitetima na Kosovu,prenosiKosovo onlajn.
Na odnose između Srpske pravoslavne crkve i kosovskih institucija, kako navode u izveštaju OEBS, negativno je uticao zahtev Kosova za članstvo u Unesko, odbijanje zahteva SPC za izdavanje dozvole za obnovu Crkve svetog Nikole koji se nalazi unutar Manastira svetih Arhangela u Prizrenu, nesprovođenje odluke Ustavnog suda o vraćanju 24 hektara zemljišta manastiru Visoki Dečani.