Kako navodi agencija, razgovori u Vašingtonu i odvojeno lobiranje Tajpeja za izaslanike EU su u ranoj fazi kao odgovor na strahove od kineske invazije, koji su se intenzivirali kako su eskalirali vojne tenzije u Tajvanskom moreuzu.
U oba slučaja, ideja je da se uvedu sankcije povrh mera koje su već preduzete na Zapadu za ograničavanje trgovine i ulaganja sa Kinom u osetljive tehnologije kao što su kompjuterski čipovi i telekomunikaciona oprema.
„Moguće uvođenje sankcija Kini je mnogo teži zadatak od sankcija Rusiji, s obzirom na bliske veze SAD i njihovih saveznika sa kineskom ekonomijom“, rekao je Nazak Nikahtar, bivši visoki zvaničnik američkog Ministarstva trgovine.
Pregovori o američkim sankcijama počeli su nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru, ali su dobili novu hitnost nakon odgovora Kine na posetu predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi, rekla su dva izvora.
SAD su, uz podršku saveznika iz NATO-a, napravile sličan pristup Rusiji u januaru uz pretnju neodređenim sankcijama, ali to je malo sprečilo Putina da izvrši invaziju na Ukrajinu.
Tajvansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je razgovaralo sa SAD, Evropom i drugim istomišljenicima o nedavnim kineskim vojnim vežbama i „velikim izazovima“ koje Kina postavlja za Tajvan i region, ali nije moglo da precizira.
Podsetimo, administracija američkog predsednika Džoa Bajdena odobrila je prodaju naoružanja Tajvanu ukupne vrednosti 1,1 milijardu dolara u uslovima rastućih tenzija u regionu.