Ovo prenosi CNN pozivajući se na informacije trojice zvaničnika Ministarstva odbrane SAD, piše „Evropska pravda“.
Prema kanalu, napore predvodi predsedavajući Zajedničkog načelnika štabova general Mark Mili, a gradiće se na milijardama dolara vojne pomoći koju su SAD pružile Ukrajini od ruske invazije.
Američka procena i početni planovi mogli bi da se razgovaraju kada se Mili i ministar odbrane Lojd Ostin sastanu sa svojim savezničkim kolegama u Nemačkoj u četvrtak.
Analiza i planiranje se zasnivaju na nedavnoj ratnoj igri koju su SAD i Ukrajina vodile pre aktuelne kontraofanzive u oblasti Herson. Neke od pouka iz te ratne igre su dobro iskorišćene, rekao je jedan od zvaničnika.
Analiza će takođe uključiti početno razmatranje potreba Ukrajine za unapređenim vazduhoplovnim snagama i helikopterima za podršku visoko mobilnim kopnenim snagama, rekli su zvaničnici.
Osim sadašnjeg sukoba, za koji SAD veruju da će biti dugotrajan, Pentagon gleda na najmanje narednih pet godina nakon završetka rata.
Analiza se sprovodi zajedno sa Ukrajincima i, ako je odobri predsednik Džo Bajden, mogla bi da dovede do godina buduće prodaje oružja i uspostavljanja dugoročnog programa američke vojne obuke. To će biti predstavljeno Kijevu kao procena, ali će obezbediti jasnu mapu puta koja pokazuje kako SAD misle da Ukrajinci treba da razvijaju svoju vojsku.
Očekuje se da će analiza biti „dostavljena u narednih mesec ili dva“, rekao je visoki zvaničnik, ističući da će stavovi Ukrajine biti centralni za najnovije napore.
Početni napori mogli bi da dovedu do preporuka o naoružanju i obuci, u zavisnosti od vojne strategije koju Ukrajina odobri. Na kraju, ovo bi moglo da produži učešće SAD i njihovih saveznika u podršci Ukrajini u godinama koje dolaze kroz dugoročne, višegodišnje ugovore o naoružanju.
Podsetimo, 6. septembra je predstavnik Ministarstva odbrane SAD brigadni general Pet Rajder potvrdio da su ukrajinske snage povratile kontrolu nad nekoliko sela u blizini Hersona.