Fizičar kvantne fizike sa Oksforda Nikita Gourianov ove nedelje je ušao u industriju kvantnog računara, upoređujući „pompe“ oko tehnologije sa finansijskim balonom u žestokom komentaru za Fajnenšel tajms. Drugim rečima, napisao je, to je mnogo više hipe nego suština. To je zajedljiva, ali i možda pronicljiva, analiza rastućeg polja koje, u najmanju ruku, ima još mnogo da dokaže.
Uprkos tome što se milijarde dolara ulažu u kvantno računarstvo, tvrdi Gurijanov, industrija tek treba da razvije jedan proizvod koji je u stvari sposoban da reši praktične probleme.
To znači da ove kompanije prikupljaju redove veličine više od finansiranja nego što su u stanju da zarade u stvarnom prihodu – rastući balon koji bi na kraju mogao da pukne.
„Malo prihoda koje ostvaruju uglavnom dolazi od konsultantskih misija koje imaju za cilj podučavanje drugih kompanija o tome ’kako će kvantni računari pomoći njihovom poslovanju’“, napisao je Gurijanov za FT, „za razliku od istinskog iskorištavanja bilo kakvih prednosti koje kvantni računari imaju u odnosu na klasične računare. „
Savremeni kvantni računari su takođe „toliko skloni greškama da će se svaka informacija koju neko pokuša da obradi sa njima skoro trenutno degenerisati u buku“, napisao je on, koju naučnici godinama pokušavaju da prevaziđu.
Gourianov je takođe ciljao na druge pretpostavke o ovoj oblasti, tvrdeći da su strahovi da bi kvantni računari mogli da razbiju čak i najsigurnije kriptografske šeme preterani.
Naročito, ovaj članak dolazi samo nekoliko nedelja nakon što je grupa istraživača otkrila da je konvencionalni računar zaista u stanju da parira Google-ovom kvantnom računaru Sicamore, potkopavajući tvrdnje tehnološkog giganta iz 2019. da je postigao „kvantnu nadmoć“.
Uprkos lošijim rezultatima ove industrije, investitori i dalje ulažu neizrecive sume u poduhvate u oblasti kvantnog računarstva.
„U suštini, industrija kvantnog računara tek treba da pokaže bilo kakvu praktičnu korisnost, uprkos fanfarama“, napisao je Gurijanov. „Zašto se onda priliva toliko novca? Pa, to je uglavnom zbog fanfara.“
Novac, tvrdi on, dolazi od investitora koji obično nemaju „nikako razumevanje kvantne fizike“, dok „zauzimaju visoke pozicije u kompanijama i fokusiraju se isključivo na generisanje pompe“.
Ukratko, Gurijanov veruje da je samo pitanje vremena kada će „mehur pući“ i „finansiranje će presušiti“ — u kom trenutku je već kasno.