Albanez: Bivši australijski premijer „potkopavao demokratiju“

Albanez: Bivši australijski premijer „potkopavao demokratiju“

Australijski premijer Entoni Albanez optužio je u utorak svog prethodnika Skota Morisona za „potkopavanje demokratije“ nakon što je otkrio da je Morison, dok je bio na vlasti, preuzeo pet ministarskih uloga bez znanja većine drugih poslanika ili javnosti.

Albanese je rekao da je Morison radio u tajnosti, držeći australijski narod u mraku i dovodeći parlament u zabludu o tome ko je zadužen za koje portfelje.

„Ovo je vlada obmanom“, rekao je Albanese.

Dodajući otkrića koja su prvi put objavili mediji Nevs Corp. tokom vikenda, Albanese je rekao da je između marta 2020. i maja 2021. Morison imenovan za ministra zdravlja, finansija, unutrašnjih poslova, trezora i industrije – potezi koji su, kako se činilo, dali Morisonu jednaka ovlašćenja već postavljeni ministri na te funkcije.

„Potpuno je neobično što je Morisonova vlada držala u tajnosti ova imenovanja od naroda Australije“, rekao je Albanese novinarima u Kanberi.

Govoreći na radio stanici 2GB u Sidneju, Morison je branio preuzimanje dodatnih portfelja, rekavši da su oni zaštita tokom pandemije korona virusa i da bi sastanke učinio javnim da je morao da iskoristi ovlašćenja koja su uključena.

„Ponekad zaboravimo šta se dešavalo pre dve godine i situaciju sa kojom smo se nosili. Bilo je to nekonvencionalno vreme i vreme bez presedana“, rekao je Morison radio stanici.

On je ukazao na hospitalizaciju tadašnjeg britanskog premijera zbog koronavirusa.

„Boris Džonson je umalo umro jedne noći“, rekao je Morison. „Imali smo da ministri obole od COVID-a.

Čini se da je Morison bar jednom iskoristio svoja dodatna ovlašćenja da poništi odluku bivšeg ministra Kita Pita da odobri sporni gasni projekat kod obale Novog Južnog Velsa.

Pit je u izjavi rekao da nije znao da Morison ima zajednički nadzor nad njegovim ministarskim portfeljem i da ostaje pri odlukama koje je tada doneo.

Albanese je rekao da traži mišljenje od glavnog advokata o legalnosti nekih Morisonovih poteza, uključujući i gasni projekat, i očekuje da će to dobiti u ponedeljak.

„Ovo je tužna optužnica ne samo za gospodina Morisona, već i za sve one njegove kolege iz kabineta koji su se zavalili i dozvolili da se ovo desi. To je podrilo našu demokratiju, to je napad na Vestminsterski sistem parlamentarne demokratije kakav poznajemo“, rekao je Albanese. „I ne samo gospodin Morison, već i drugi koji su bili umešani u ovo treba da odgovaraju.“

Morisonovi potezi naterali su pravnike da se češu po glavi.

Profesor En Tvomi, stručnjak za ustavno pravo na Univerzitetu u Sidneju, rekla je za Australian Broadcasting Corp. da je razumno da Morison želi da ima drugu osobu koja bi mogla da preuzme kontrolu ako je prva osoba nesposobna.

Ali ona je rekla da će se sva ministarska imenovanja obično beležiti i objavljivati u vladinom listu.

„Radite takve stvari u tajnosti? Veoma, veoma čudno“, rekao je Tvomi.

Morisonove poteze potpisao je generalni guverner David Hurlei.

Portparol Harlija je rekao da je generalni guverner pratio procese u skladu sa ustavom.

„Nije neuobičajeno da ministri budu imenovani da upravljaju resorima koji nisu odgovorni za njihov portfelj“, rekao je portparol u saopštenju. „Ova imenovanja ne zahtevaju ceremoniju polaganja zakletve. Generalni guverner potpisuje administrativni instrument po savetu premijera.

Morison je u to vreme bio premijer koji je davao taj savet.