Grupa američkih novinara i advokata tužila je CIA i njenog bivšeg direktora Majka Pompea jer su ih navodno špijunirali, kršeći njihova ustavna prava, tokom posete suosnivaču Vikiliksa Džulijanu Asanžu kada se skrivao u ambasadi Ekvadora u London.
Tužba, koja je u ponedeljak podneta američkom Okružnom sudu u Njujorku, optužila je CIA za kršenje prava na privatnost više od 100 američkih državljana koji su se sreli sa Asanžom 2017. i 2018. Agencija kojoj je zakonom zabranjeno prikupljanje obaveštajnih podataka o američkim državljanima, špijunirali novinare, advokate, pa čak i doktore koji su posetili urednika i aktivistu rođenog u Australiji, koji je bio u nevolji, dok se sklonio u ambasadu Ekvadora, tvrdi se u tužbi.
Tužioci u predmetu su novinari Džon Gec i Čarls Glas, kao i dva advokata koji su zastupali Asanža, Debora Hrbek i Margaret Kunstler.
Asanž je ostao u ambasadi sedam godina, a zatim ga je britanska policija izvukla i zatvorila nakon što je ekvadorska vlada ukinula njegovu zaštitu azila 2019. U tužbi se navodi da su ljudi koji su ga posetili morali da predaju svoje mobilne telefone i druge elektronske uređaje kompaniji Undercover Global SL, privatno obezbeđenje ambasade, pre sastanka sa Asanžom. Bez znanja ekvadorske vlade, bezbednosna firma je navodno kopirala podatke sa uređaja i predala ih CIA-i.
Pompeo, tada direktor agencije, ovlastio je i odobrio krađu podataka – kršenjem prava tužilaca iz Četvrtog amandmana na nerazumno pretresanje i zaplenu, tvrdi se u tužbi. U tužbi se navodi da je Pompeo obećao da će krenuti na Vikiliks, nazivajući ga „nedržavnom neprijateljskom obaveštajnom službom“, dok je Asanža proglasio „narcisom“, „prevarom“ i „kukavicom“.
UC Global je takođe snimio razgovore između Asanža i njegovih posetilaca u ime CIA-e, navodi se u tužbi. Nezakonito špijuniranje je prisluškivalo privatne podatke ne samo tužilaca, već i njihovih prijatelja, članova porodice i poslovnih saradnika, navodi se u tužbi.
Asanž se trenutno suočava sa optužnicom saveznog suda u SAD od 18 tačaka za optužbe vezane za špijunažu, za koju njegovi advokati tvrde da je odmazda za objavljivanje „istinitih informacija vrednih vesti“ o američkim vojnim zverstvima u Iraku i Avganistanu. Izdavač ostaje u zatvoru u Velikoj Britaniji, bori se protiv ekstradicije u SAD.
Nova tužba citira nekoliko ključnih dokumenata koje je VikiLeaks razotkrio, uključujući priručnik američke vojske koji otkriva maltretiranje zatvorenika u zalivu Gvantanamo, video snimak iz helikoptera Apači koji pokazuje kako američke trupe ubijaju iračke civile i izveštaj američkog vazduhoplovstva koji opisuje jame sa toksičnim opeklinama. na vojnim bazama.