Dizajn TikToka čini ga plodnim tlom za dezinformacije, otkrili su istraživači. Napisali su da se video snimci lako mogu manipulisati i ponovo objavljivati na platformi i prikazivati pored ukradenog ili originalnog sadržaja. Pseudonimi su česti; video snimci parodije i komedije se lako pogrešno tumače kao činjenice; popularnost utiče na vidljivost komentara; a podaci o vremenu objavljivanja i drugi detalji nisu jasno prikazani na mobilnoj aplikaciji.
Istraživači Šorenštajn centra su, međutim, primetili da je TikTok manje podložan takozvanom brigadovanju, u kome se grupe koordiniraju kako bi se objava proširila, nego platforme poput Tvitera ili Facebooka.
Tokom prvog kvartala 2022. godine korisnici su pregledali više od 60 odsto video snimaka sa štetnim dezinformacijama pre nego što su uklonjeni, saopštio je TikTok. Prošle godine, grupa bihejvioralnih naučnika koja je radila sa TikTokom rekla je da je pokušaj da se prikače upozorenja na objave sa nepotvrđenim sadržajem smanjio deljenje za 24 odsto, ali je imao ograničen broj pregleda za samo 5 odsto.
Istraživači su rekli da će dezinformacije nastaviti da napreduju na TikToku sve dok platforma odbija da objavi podatke o poreklu svojih video snimaka ili deli uvid u svoje algoritme. Prošlog meseca, TikTok je rekao da će ponuditi neki pristup verziji svog interfejsa za programiranje aplikacija, ili A.P.I.-a, ove godine, ali nije rekao da li će to učiniti pre polugodišnjih termina.
Filipo Mencer, profesor informatike i računarstva i direktor Opservatorije za društvene medije na Univerzitetu Indijana, rekao je da je predložio istraživačku saradnju TikToku i da mu je rečeno: „Apsolutno ne“.
„Bar sa Fejsbukom i Tviterom, postoji određeni nivo transparentnosti, ali u slučaju TikToka nemamo pojma“, rekao je on. „Bez resursa, bez mogućnosti pristupa podacima, ne znamo ko je suspendovan, koji sadržaj se uklanja, da li postupa po izveštajima ili koji su kriterijumi. Potpuno je neproziran i ne možemo ništa nezavisno da procenimo.“