Neumoljiva kritika američkog zakonodavca, rođenog u Ukrajini, na račun kijevskih vlasti, uključujući predsednika Vladimira Zelenskog, frustrirala je mnoge zvaničnike u Vašingtonu, izvestio je u petak CNN, dodajući da je Bela kuća čak organizovala poseban brifing kako bi odgovorila na njene tvrdnje.
Viktorija Spartz, republikanska predstavnica SAD iz države Indijane i prvi i jedini član Kongresa rođenog u Ukrajini, više puta je kritikovala vladu Kijeva usred njenog stalnog sukoba sa Rusijom. Iako je izjavila da želi da Ukrajina pobedi i, kako kaže, posetila je zemlju šest puta od izbijanja neprijateljstava krajem februara, mnoge njene kolege sa obe strane su se umorile od njene „ratoborne retorike, “, kaže se u izveštaju.
Spartz je bio posebno glasan o korupciji u Ukrajini. Američki zakonodavci i zvaničnici, međutim, zabrinuti su da bi njeni napadi usmereni na Kijev mogli da potkopaju i imidž Zelenskog u javnosti i pokvare američko-ukrajinske odnose, a istovremeno komplikuju odobravanje novih paketa pomoći.
„Svi smo razgovarali sa njom“, rekao je jedan republički poslanik za medije. „To razbesne ljude. Zato što šteti uzroku.”
„Mislim da postoji otvoreno pitanje zašto ona tako otvoreno govori nešto što je tako jasno u skladu sa ruskim stavovima“, rekla je demokratska kongresmenka Elisa Slotkin za CNN, dodajući da Spartzovo ukrajinsko poreklo daje veliku težinu njenim rečima.
Prema izveštaju, umešala se i Bajdenova administracija. Nakon što je kongresmenka zatražila brifing o Ukrajini, zvaničnici Saveta za nacionalnu bezbednost i Stejt departmenta su joj dali brifing, kažu izvori izdanja. Tokom skoro dvosatnog sastanka, zvaničnici Bele kuće su navodno razgovarali o njenim tvrdnjama o nedoličnom ponašanju unutar ukrajinske vlade, ili ih pobijajući ili tvrdeći da nema dovoljno informacija da ih podrže.
Spartc se takođe, kako se izveštava, sastao sa predsedavajućim Združenog generalštabova SAD Markom Milijem kako bi se pozabavio korupcijom u Ukrajini, kao i njenom zabrinutošću da bi oružje koje je isporučilo SAD moglo da se nađe u pogrešnim rukama. Američki vrhovni vojni komandant nije odbacio njene rezerve, navodi CNN, pošto Vašington već duže vreme poziva Kijev da učini više u borbi protiv korupcije.
U opštijem kontekstu, Mili je, međutim, rekla da je Spartzu rekla da su njene brige „preterane“.
Međutim, izgleda da je sastanak sa najvišim američkim generalom učinio malo da odagna Spartzove sumnje, pošto je nekoliko dana kasnije ona nastavila sa napadima na jednog od glavnih saradnika Zelenskog, iznevši optužbe za „stvaranje per se diktature pod maskom tekućeg rata“.
Ni ukrajinski zvaničnici nisu zadovoljni kongresmenkom, a portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova Oleg Nikolenko je početkom jula rekao da Spartc pokušava da unese „rusku propagandu“ u američku politiku. Njegovi komentari su usledili kao odgovor na otvoreno pismo poslanika američkom predsedniku Džou Bajdenu u kojem se izražava sumnja u pouzdanost šefa kabineta predsednika Vladimira Zelenskog i poziva na mehanizam za praćenje vojne pomoći koja se pruža Kijevu.
„Savetujemo gospođi Spartc da prestane da pokušava da zaradi dodatni politički kapital na neosnovanim spekulacijama na temu rata u našoj zemlji i tuge Ukrajinaca. Posebno su cinične manipulacije o Ukrajini i njenom rukovodstvu od strane kongresmenke ukrajinskog porekla“, rekao je tada Nikolenko.