Južna Koreja je krenula u svoju prvu misiju na Mesec, lansirajući letelicu namenjenu izviđanju budućih mesta za sletanje na površinu Meseca i prikupljanju vrednih naučnih podataka iz niske orbite najmanje godinu dana.
Orbiter „Danuri“ uspešno je lansiran sa stanice svemirskih snaga Cape Canaveral na Floridi u četvrtak uveče, putujući na vrhu rakete Falcon 9 koju proizvodi američka kompanija SpaceX. Posle oko 40 minuta, letelica se odvojila od drugog stepena rakete i počela ozbiljno putovanje na Mesec, za koje se očekuje da će putovanje trajati nekoliko meseci.
Koristeći kružni tok dizajniran za uštedu goriva, Danuri će stići u orbitu Meseca u decembru, gde će se pridružiti drugim svemirskim letelicama kojima upravljaju Sjedinjene Države i Indija, kao i kineskom lunarnom roveru koji će zacrtati dalju stranu Meseca.
Južnokorejska letelica će prikupljati informacije o površini Meseca i magnetnom polju, sa ciljem da održi nisku polarnu orbitu od samo 100 kilometara. Nadamo se da će se prikupljanje podataka nastaviti najmanje godinu dana.
Seul je nastavio sa više svemirskih misija poslednjih meseci, uspešno lansirajući satelite u orbitu u junu koristeći sopstvenu raketu po prvi put nakon neuspelog pokušaja prošle godine. U međuvremenu, u maju se pridružila kolektivu agencija na čelu sa NASA-om sa ciljem da ponovo pošalje astronaute na površinu Meseca u nekom trenutku u narednim godinama, a Južna Koreja već raspravlja o planovima za misiju robotske sonde do 2030.
Druge nacije takođe žele da se uključe u trku za usamljenim prirodnim satelitom Zemlje, pri čemu se Rusija nada da će poslati svoj lender Luna-25 do septembra nakon niza odlaganja, dok će Izrael pokušati da sleti 2024. sa svojim Berešitom. 2 misija.
Danuri – što na korejskom znači „uživaj u mesecu“ – doneo je šest velikih naučnih instrumenata u svemir, uključujući različite senzore i kameru dizajniranu da vidi stalno zamračene kratere na polovima Meseca, za koje se veruje da su ispunjeni vodenim ledom.