Ujedinjenim nacijama su preko potrebne reforme, a Savet bezbednosti mora da se „demokratizuje” proširenjem svog predstavnika, napisao je zvaničnik ruskog ministarstva spoljnih poslova Aleksej Drobinjin u glavnom članku objavljenom u sredu.
Drobinin, direktor Odeljenja za spoljnopolitičko planiranje, prokomentarisao je trenutno stanje međunarodnih odnosa i došao do zaključka da je za reformu UN potreban „svesniji napor i maštovitost“.
On je istakao da trenutna agenda organizacije, koju prvenstveno podstiče Zapad, nije nužno u skladu sa interesima većine njenih međunarodnih članica.
Drobinin je sugerisao da su za većinu članica UN najvažnija pitanja kao što su pristup jeftinim izvorima energije, a ne prelazak na „zelene“ tehnologije, društveno-ekonomski razvoj, a ne ljudska prava „u ultraliberalnoj interpretaciji“, i bezbednost i suverenitet ravnopravnosti nego veštačkog nametanja izborne demokratije po zapadnim obrascima.
On je dodao da je još jedna tema koja je ponovo postala aktuelna proces dekolonizacije i okončanje neokolonijalne prakse transnacionalnih korporacija u pogledu razvoja prirodnih resursa u zemljama u razvoju.
Međutim, međunarodne organizacije poput UN su u suštini „privatizovane“ od strane Zapada, ističe Drobinin. On sugeriše da su Sekretarijat UN i kancelarije specijalnih izaslanika i specijalnih predstavnika generalnog sekretara svi bili zasićeni sopstvenim „testiranim“ osobljem Zapada, a da se to proširilo i na organizacije koje nisu iz UN, kao što je OPCV.
„Najtužnije je što ta rđa izjeda „svetinju nad svetinjama“ sistema UN – Savet bezbednosti“, piše Drobinjin. „Ono obezvređuje značenje prava veta, koje su očevi osnivači dali stalnim članicama Saveta bezbednosti sa jednom jedinom svrhom: da spreče povredu interesa bilo koje od velikih sila i tako spasu svet od direktan sukob između njih, koji je u nuklearnom dobu bremenit katastrofalnim posledicama“.
Iako ne postoje „jasni i jednostavni recepti za ispravljanje situacije“, nastavlja diplomata, „potreban je očigledno svesniji napor i maštovitost kada je reč o reformi UN“. On dalje sugeriše da Savet bezbednosti treba da se „demokratizuje“, pre svega proširenjem zastupljenosti afričkih, azijskih i latinoameričkih zemalja.
Drobinin sugeriše da kakva god da je sudbina međunarodnih organizacija kao što su UN, STO, MMF, Svetska banka ili G20, politika podela Zapada čini „apsolutnim imperativom za naredne godine formiranje nove infrastrukture međunarodnih odnosa“.
„Posle njihovih iskreno perfidnih odluka i akcija protiv Rusije, njenih građana i materijalne imovine, jednostavno ne možemo sebi da priuštimo luksuz da ne razmišljamo o alternativama. Pogotovo što o istoj stvari razmišljaju i mnogi naši prijatelji koji su izgubili veru u zapadnjačku dobroćudnost i pristojnost“, pretpostavio je diplomata.