Nijedan fudbaler Premijer lige nije dobio više zlostavljanja na Tviteru od portugalskog asa Mančester junajteda Kristijana Ronalda, prema nalazima novog izveštaja.
Istraga koju je sprovela Ofcom, Kancelarija za komunikacije britanske vlade, analizirala je oko 2,3 miliona tvitova iz prve polovine sezone Premijer lige 2021-22 i utvrdila da je fudbalerima poslato oko 60.000 uvredljivih poruka, a da je sedam od deset igrača engleskog vrhunskog ranga u jednom ili drugom trenutku moralo je da se suoči sa onlajn zloupotrebom.
Ofcom je takođe naveo da je polovina tih tvitova (30.000) poslata samo 12 igrača, od kojih osam predstavljaju Mančester junajted.
Izveštaj je takođe ukazao da su uvredljive poruke usmerene na Ronalda porasle kada se po drugi put pridružio Mančester junajtedu prošlog avgusta, sa skoro 4.000 uvredljivih tvitova usmerenih na veteranskog napadača.
Ronaldo se trenutno može pohvaliti sa više od 100 miliona pratilaca na Tviteru, a smatra se da njegova velika baza fanova na mreži društvenih medija delimično objašnjava bujicu zlostavljanja koje je primio. Na dan kada je prošle godine potpisao ugovor sa klubom, Ronaldo je pominjan u 97% ofanzivnih tvitova usmerenih na fudbalere u Engleskoj – i 90% svih tvitova.
Kriterijumi koji se koriste za određivanje da li je tvit bio uvredljiv ili ne navode da moraju da sadrže jezik koji „preti, vređa, derogira, dehumanizuje, ismejava ili omalovažava igrača“.
Iza Ronalda, kapiten njegovog kluba Hari Megvajer je drugi igrač koji je najviše meta u Premijer ligi, sa naletom uvredljivih poruka upućenih njemu nakon tvita koji je objavio kao odgovor na ponižavajući poraz Junajteda od rivala Mančester sitija od 2:0 u novembru. .
Drugi igrači Mančester junajteda kao što su Markus Rašford, Mejson Grinvud, Bruno Fernandes, Fred, Pol Pogba (koji je od tada napustio klub) i David de Hea takođe su se našli u prvih deset.
Hari Kejn iz Sparsa i Džek Griliš iz Mančester sitija jedini su igrači koji nisu iz Junajteda na listi.
„Tokom godina, fudbal je napravio velike korake u borbi protiv neprihvatljivog ponašanja malih manjina koje može pokvariti igru za sve ostale – od huliganizma, do prezira rasističkog ili homofobičnog zlostavljanja. Ali te pretnje nikada ne nestaju; i nažalost, kao što ovaj izveštaj podseća, zlostavljanje sada postoji daleko od stadiona na društvenim medijima“, rekao je Kevin Bakhurst iz Ofcoma o nalazima studije.
„Mnoge žrtve – iako nipošto sve – su iz manjinskih etničkih zajednica.“
Međutim, izveštaj je takođe ukazao da je velika većina tvitova upućenih igračima bila pozitivna.
Tviter je takođe reagovao na izveštaj i istakao da su i dalje posvećeni iskorenjivanju zlostavljača sa svoje platforme.
„Posvećeni smo borbi protiv zlostavljanja i kao što je navedeno u našoj politici ponašanja mržnje, ne tolerišemo zlostavljanje ili uznemiravanje ljudi na osnovu rase, etničke pripadnosti, pola, rodnog identiteta ili seksualne orijentacije“, rekao je portparol.