Vašington je izrazio spremnost da pregovara sa Rusijom o „novom okviru za kontrolu naoružanja“ koji bi potencijalno zamenio značajni Novi START, ili Ugovor o smanjenju strateškog naoružanja. Američki predsednik Džo Bajden je to rekao u ponedeljak u izjavi uoči desete konferencije o reviziji Sporazuma o neširenju (NPT).
„Danas je moja administracija spremna da ekspeditivno pregovara o novom okviru za kontrolu naoružanja koji bi zamenio Novi START kada on istekne 2026. Ali za pregovore je potreban voljan partner koji radi u dobroj veri“, rekao je Bajden.
Istovremeno, američki predsednik je tvrdio da je Moskva „srušila mir u Evropi“ svojom „brutalnom i ničim izazvanom“ vojnom operacijom u Ukrajini, koja je postala „napad na fundamentalna načela međunarodnog poretka“. ”
„U tom kontekstu, Rusija treba da pokaže da je spremna da nastavi rad na kontroli nuklearnog naoružanja sa Sjedinjenim Državama“, naveo je on.
Bajden je takođe pozvao Peking da učestvuje u pregovorima o nuklearnom razoružanju.
„Kina takođe ima odgovornost kao država sa nuklearnim oružjem u okviru NPT-a i članica P5 da se uključi u pregovore koji će smanjiti rizik od pogrešne procene i pozabaviti se destabilizujućom vojnom dinamikom. Nema koristi za bilo koju našu naciju, ili za svet, da se odupre suštinskom angažovanju na kontroli naoružanja i nuklearnom neširenju“, rekao je on.
Dok je Moskva više puta pozivala SAD da bezuslovno produže sporazum za još pet godina, Vašington je izneo različite predloge o njegovom amandmanu, odnosno pozivajući Kinu da učestvuje.
Znameniti Novi START je zapravo poslednji veliki sporazum o kontroli naoružanja koji je ostao između Rusije i SAD. Sporazum je spašen nakon Bajdenove inauguracije u januaru 2021, malo pre nego što je dogovor trebalo da istekne.
Peking je dosledno odbijao pokušaje bivše američke administracije da to uvuče u okvire i odbijao je da se pridruži pregovorima o proširenju američko-ruskog sporazuma. Kina je tvrdila da je njen nuklearni arsenal premali u poređenju sa zalihama koje drže SAD i Rusija.