Pošiljke tereta ruskim Severnim morskim putem u prvoj polovini ove godine bile su 5 odsto veće nego u istom periodu 2021, izjavio je u ponedeljak potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak.
„U 2021. godini tok tereta je bio 35 miliona tona, što je 2 miliona tona više od planiranog. Ove godine, do jula, povećali smo saobraćaj za pet odsto“, rekao je Novak tokom sastanka sa premijerom Mihailom Mišustinom i dodao da je međunarodni tranzit robe duž ruske arktičke obale bio tri puta veći nego 2020.
„Vidimo i da se broj prolaza Severnim morskim putem udvostručio. To ukazuje da je Severni morski put veoma tražen“, dodao je Novak.
Zamenik premijera je napomenuo da je Severni morski put imao koristi od dodatnih nuklearnih ledolomaca, sa dva dodata u poslednje dve godine, čime je ukupno šest. On je rekao da će još četiri ledolomca biti puštena u upotrebu u narednih pet godina, sa planovima za izgradnju još šest.
U međuvremenu, premijer Mihail Mišustin najavio je da će Rusija uspostaviti Glavnu direkciju za arktičku rutu za organizovanje kretanja tereta.
„Po naređenju predsednika, stvara se Glavna direkcija Severnog morskog puta. Njegova osnovna svrha biće organizovanje prolaska brodova, uključujući izdavanje i povlačenje dozvola za ovu aktivnost“, rekao je premijer.
Mišustin je istakao da vlada nastavlja da posmatra severnu rutu kao transportni koridor od globalnog značaja.
„Većina isporuka na severu se obavlja preko [Severnog morskog puta], uključujući snabdevanje metala i energije na svetsko tržište, a preko njega ide i teretni tranzit između Azije i Evrope. U potpunosti se nalazi u teritorijalnim vodama i isključivoj ekonomskoj zoni Rusije, što je posebno važno usred pritiska spoljnih sankcija, kada su lanci snabdevanja narušeni“, rekao je Mišustin.
Rusija uveliko razvija svoj Severni morski put modernizacijom lučke infrastrukture, zajedno sa železničkim i rečnim transportnim koridorima.
Prema Novakovim rečima, vlasti očekuju da će 2024. godine tokovi tereta duž arktičke rute dostići 80 miliona tona, a do 2030. čak 200 miliona tona. On je napomenuo da ti planovi zavise od nekoliko građevinskih projekata, uključujući Novatekove LNG fabrike, naftne projekte Rosnjefta. i Gasprom njeft, i Baimski rudarsko-prerađivački kombinat na Čukotki.