MEKSIKO SITI – Meksička mornarica je u petak uhvatila narkobosa Rafaela Karoa Kintera, osuđenog za ubistvo američkog agenta za borbu protiv narkotika 1985. godine, u puču za sprovođenje zakona koji je koštao visoku cenu kada je helikopter korišćen u misiji. srušio, ubivši 14 vojnih lica.
Marinci su isterali Karo Kintero sa lovačkim lovom u udaljenom uglu severozapadne države Sinaloa, jednog od meksičkih centara trgovine drogom, pre nego što je helikopter Black Havk pao dok je trebalo da sleti južnije.
Karo Kintero se proslavio kao suosnivač kartela Gvadalahara, jedne od najmoćnijih organizacija za trgovinu drogom u Latinskoj Americi tokom 1980-ih, i bila je među najcenjenijim metama američkih zvaničnika.
Vlada SAD je pozdravila hapšenje i rekla da neće gubiti vreme tražeći njegovo izručenje.
„Ovo je ogromno“, rekao je viši savetnik Bele kuće za Latinsku Ameriku Huan Gonzales na Tviteru.
Karo Kintero je uhvaćen u San Simonu u opštini Sinaloa u Choiku nakon što ga je vojno obučena ženka krvoloka po imenu Maks pronašla u grmlju, saopštila je mornarica.
Hapšenje je usledilo nakon pritiska Sjedinjenih Država, prema meksičkom zvaničniku, i iste nedelje kada se predsednik Andres Manuel Lopez Obrador sastao sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom u Vašingtonu.
Lopez Obrador je na Tviteru rekao da će mornarica istražiti šta je izazvalo pad helikoptera u gradu Los Močis u Sinaloi, u kojem je poginulo 14, a jedna je teško povređena. Rekao je da je prevozilo vojno osoblje koje je podržavalo tim koji je uhapsio kralja.
Karo Kintero je proveo 28 godina u zatvoru zbog brutalnog ubistva i mučenja bivšeg agenta američke Uprave za borbu protiv droge (DEA) Enrikea „Kikija“ Kamarene, jednog od najozloglašenijih ubistava u krvavim narko ratovima u Meksiku. Događaji, dramatizovani u Netfliks seriji iz 2018. „Narkosi: Meksiko“, doveli su do pada u saradnji SAD i Meksika u pet decenija „ratu protiv droge“.
Karo Kintero je ranije negirao umešanost u ubistvo Kamarene. Meksički sudija ga je pustio na slobodu 2013. zbog tehničkih razloga, osramotivši prethodnu vladu.
Ubrzo je otišao u podzemlje i vratio se krijumčarenju kao deo kartela Sinaloa, prema američkim zvaničnicima, koji su ga stavili na FBI-jevu listu 10 najtraženijih begunaca i stavili mu nagradu od 20 miliona dolara za glavu, što je rekord za trgovca drogom.
Prošle godine je izgubio konačnu žalbu protiv ekstradicije Sjedinjenim Državama. On će biti izručen što je pre moguće, rekao je drugi meksički zvaničnik.
„To je verovatno jedan od najvažnijih snimaka u poslednjoj deceniji u smislu važnosti za DEA“, rekao je Majk Vigil, bivši šef međunarodnih operacija DEA.
Američki državni tužilac Merik Garland rekao je da će tražiti hitno izručenje Karo Kintero.
„Ne postoji skrovište za bilo koga ko kidnapuje, muči i ubija američku policiju. Duboko smo zahvalni meksičkim vlastima za hvatanje i hapšenje Rafaela Karo-Kuintera“, naveo je Garland u saopštenju.
Pre izručenja, Karo Kintero će biti zadržan u zatvoru Altiplano u državi Meksiko, saopštili su meksički tužioci. Kazneno-popravni zavod je ozloglašen kao onaj iz kojeg je 2015. pobegao njegov stari saradnik Sinaloa kartela Hoakin „El Čapo“ Gusman.
Iako se 69-godišnji Karo Kintero više ne smatra glavnim igračem u međunarodnoj trgovini drogom, simbolički uticaj njegovog hapšenja je značajan.
Hapšenje ukazuje na značajnu saradnju između Sjedinjenih Država i Meksika uprkos nedavnim sukobima oko bezbednosti, rekao je meksički stručnjak za bezbednost Alehandro Houp. „Ova vrsta hvatanja nezamisliva je bez učešća DEA“, rekao je on.
Nespremnost Meksika da izruči Karo Kintero Sjedinjenim Državama pre njegovog puštanja iz zatvora bila je izvor tenzija između dve zemlje. Jedan američki zvaničnik je rekao da Vašington veoma želi da ga izruči.
„Nadajmo se da će ovo početi da se popravlja narušeni odnos između Sjedinjenih Država i Meksika u smislu borbe protiv trgovine drogom“, rekao je bivši zvaničnik DEA Vigil.