VAŠINGTON: Glasanje u Senatu o predlogu zakona o jačanju industrije poluprovodnika SAD i poboljšanju konkurentnosti sa Kinom moglo bi da počne već u utorak, rekao je zakonodavcima lider većine u Senatu Čak Šumer, rekao je izvor upoznat sa temom. u četvrtak.
Izvor je rekao da će zakon uključiti, u najmanju ruku, milijarde dolara subvencija za industriju poluprovodnika i poreski kredit za investicije za podsticanje proizvodnje u SAD.
Poslanici se nadaju da će usvojiti zakon i poslati ga u Belu kuću kako bi predsednik Džo Bajden potpisao zakon pre nego što napuste Vašington na godišnju avgustovsku pauzu.
Planirani zakon bi bio skraćena verzija zakona koji je Senat usvojio u junu 2021. koji je uključivao 52 milijarde dolara za subvencije za čipove i ovlastio još 200 milijardi dolara za podsticanje američkih naučnih i tehnoloških inovacija da se takmiče sa Kinom.
Ali taj zakon nikada nije postao zakon. Predstavnički dom ga nikada nije uzeo u razmatranje, već je u februaru doneo sopstvenu verziju, sličnu meri Senata, ali uključuje i niz trgovinskih predloga.
Opšti plan – prioritet za Bajdenovu administraciju – nedavno se suočio sa novom preprekom u Senatu, gde će mu trebati podrška republikanaca da bi napredovao.
Lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel rekao je u ponedeljak da će demokrate, ako demokrate budu težile za odvojenim partijskim zakonima o socijalnoj potrošnji, porezima i klimatskim uslovima, „sigurno potisnuti našu sposobnost“ da napredujemo u dvopartijskim čipovima i meru konkurencije Kine.
Podržavaoci zakona rekli su da je njegovo usvajanje od suštinskog značaja za nacionalnu bezbednost. Sekretar odbrane Lojd Ostin izdao je saopštenje pozivajući Kongres da reaguje. „Sistemi oružja koji se koriste na ratištima današnjice i tehnologije u nastajanju sutrašnjice zavise od našeg pristupa stabilnom, bezbednom snabdevanju mikroelektronikom“, rekao je on.
Komentari o Šumerovim planovima bili su u skladu sa onim što je ministarka trgovine Gina Raimondo rekla Rojtersu u sredu.
Nedostatak čipova je poremetio automobilsku i elektronsku industriju, primoravajući neke kompanije da smanje proizvodnju. Mnoge kompanije smatraju da će nedostatak trajati barem do kraja 2023.