Nafta raste nakon rasta američkih akcija

Nafta raste nakon rasta američkih akcija

Cene nafte su u sredu skromno porasle čak i nakon što su zalihe nafte u SAD porasle i nakon što su podaci o inflaciji u SAD podstakli još jedno veliko povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi.

Nafta Brent je poskupela za 8 centi na 99,57 dolara po barelu, dok je američka nafta Vest Tekas Intermediate porasla za 46 centi na 96,30 dolara po barelu.

Globalni referentni Brent je naglo pao otkako je dostigao 139 dolara u martu, što je bilo blizu rekordnog maksimuma u ​​2008. godini, pošto su investitori u poslednje vreme prodavali naftu zbog zabrinutosti da će agresivno povećanje kamatnih stopa kako bi se zaustavila inflacija usporiti ekonomski rast i pogoditi tražnju za naftom.

Cene su pale za više od 7% u utorak u nestabilnoj trgovini da bi se spustile ispod 100 dolara po prvi put od aprila, i nalaze se u stanju preprodanosti na osnovu indikatora relativne snage, mere tržišnog raspoloženja.

„Ne bih rekao da je ovaj trend rasta još gotov“, rekao je Thomas Saal, viši potpredsednik StoneKs Financial-a. „Nivo zaliha je i dalje prilično nizak širom sveta, i to je bio veliki faktor u ovom skupu.

Fizičko tržište ostaje zategnuto. Ključni referentni pokazatelji, kao što su nafta Forties i nafta iz američkog Midlenda, trguju sa premijama u odnosu na tržište fjučersa, slikajući drugačiju sliku od onoga što se dešava u fjučersima, na koje su uticali podaci o inflaciji koji nagoveštavaju još povećanja stopa od velikih centralnih banaka.

Nafta Forties, jedna od klasa na kojoj se zasnivaju fjučersi na Brent, bila je u sredu licitirana sa rekordno visokom premijom do referentne vrednosti od plus 5,35 dolara po barelu. Američka nafta Midland imala je premiju od 1,50 dolara po barelu u odnosu na VTI, što takođe odražava nepropusnost, iako je bila ispod premija postignutih krajem februara nakon invazije Ukrajine.

Zalihe nafte u SAD porasle su više nego što se očekivalo u blagom predahu zbog zategnutosti tržišta. Komercijalne zalihe sirove nafte u SAD porasle su za 3,3 miliona barela, pokazuju vladini podaci, u odnosu na očekivanja za skroman pad zaliha.

Potrošačke cijene u SAD su u junu ubrzale na 9,1% pošto su troškovi benzina i hrane ostali povišeni, što je učvrstilo slučaj da Federalne rezerve povećaju kamatne stope za 75 baznih poena kasnije ovog mjeseca.

Očekivanja za niži rast takođe su izazvala let ka američkom dolaru iz bezbednosnih razloga. Indeks dolara je u sredu dostigao 20-godišnji maksimum, što čini kupovinu nafte skupljom za kupce koji nisu iz SAD.

Obnovljena ograničenja COVID-19 u Kini takođe su opteretila tržište, pošto je kineski uvoz sirove nafte u junu pao na najniži nivo u poslednje četiri godine.

„Problemi sa potražnjom sustižu visoke cene. Američki dolar izaziva pritisak na sve robe. Došlo je do promene mentaliteta u poslednjih nekoliko nedelja“, rekao je Toni Hedrik, analitičar energetskih tržišta u CHS Hedging.

Ove nedelje su i Organizacija zemalja izvoznica nafte i Međunarodna agencija za energetiku, u mesečnim izveštajima, upozorile da tražnja slabi, posebno u najvećim svetskim ekonomijama.