Izvršni direktor Boeinga, Dejv Kalhun, nazvao je situaciju „malo na sve ili ništa“ jer se skandalima pogođena avio-kosmička kompanija suočava sa rokom da dobije odobrenje za avion 737 MAKS 10 od američkih vlasti pre nego što novi bezbednosni standardi budu počeli sledeće godine.
Prema Zakonu o sertifikaciji, bezbednosti i odgovornosti aviona iz 2020. godine, svi avioni sertifikovani nakon 31. decembra 2022. moraće da budu u skladu sa novim propisima Federalne administracije za vazduhoplovstvo u vezi sa sistemima upozorenja u pilotskoj kabini koji upozoravaju pilote na kvarove tokom leta. Usred pojačane kontrole porodice 737 MAKS poslednjih godina, Boeing se bori da dobije regulatorno odobrenje za najnoviju i najveću modifikaciju aviona pre roka.
U intervjuu za časopis Aviation Week ove nedelje, Kalhun je rekao da se nada da kompanija neće morati da ide toliko daleko da potpuno otkaže projekat, ali je priznao da je uvek postojao „rizik“.
„Ovo je rizik koji sam spreman da preuzmem. Ako izgubim borbu, gubim borbu“, rekao je Kalhun, ukazujući da je Boing nepokolebljiv da lobira za odobrenje aviona bez nadogradnje sistema za uzbunjivanje posade.
Kompanija veruje da bi cela MAKS porodica trebalo da bude izuzeta od najnovijeg bezbednosnog standarda. Osim ako Kongres ne produži rok ili ne odobri izuzeće, Boing će morati da izvrši skupi redizajn pilotske kabine MAKS 10 i da osmisli poseban program obuke za svoje pilote.
Porodica 737 MAKS suočila se sa nadzorom bez presedana nakon što je Boeingovom najprodavanijem avionu univerzalno zabranjeno da poleti u nebo nakon dve smrtonosne nesreće u razmaku od samo šest meseci, krajem 2018. i početkom 2019. godine, koje su odnele 346 života. U oktobru 2018. godine, let 610 kompanije Lion Air srušio se u Javansko more 13 minuta nakon poletanja, ubivši 189 ljudi. U martu 2019., let 302 Ethiopian Airlinesa srušio se u blizini grada Bišoftu samo šest minuta nakon poletanja, pri čemu je poginulo svih 157 ljudi u avionu.
Istražitelji su na kraju pratili problem do 737 MAKS-ovog sistema za povećanje manevarskih karakteristika (MCAS). Softver je imao za cilj da olakša rukovanje avionom, ali njegovo ponašanje u nestandardnim situacijama pilotima nije bilo pravilno objašnjeno. Boingu je trebalo nekoliko godina da vrati problematičnu letelicu na nebo rešavanjem bezbednosnih problema i dobijanjem vitalnih odobrenja od regulatora za vazduhoplovstvo širom sveta.
Interna istraga koju je sprovela FAA 2019. godine, takođe je otkrila da je regulator bio previše labav u načinu na koji je radio na testiranju aviona i efektivno je dozvolio Boingu da obavlja sopstvene inspekcije uz ograničeni nadzor. Iako je agencija tvrdila da Boeing nije obavestio vladu o problemima sa MCAS-om, zaključila je da je veća kontrola korporacije vredne više milijardi dolara možda identifikovala problem.