Najveći proizvođač sekundarnog olova u Rusiji, Fregat, primoran je da obustavi rad, dok se nekoliko drugih fabrika u industriji sprema da obustave rad ili podvrgnu popravku, navodi Komersant, prenosi Ukrinform.
Razlog za selidbu je, kako su potvrdili iz kompanije, nedostatak dozvole za izvoz olova. Od sredine maja vodeći proizvođači moraju da dobiju jedinstvene dozvole, dok rusko Ministarstvo industrije i trgovine do sada nije izdalo nijednu.
Domaća potražnja za olovom je izuzetno niska. Fregat godišnje proizvodi do 40.000 tona olova i legura, što je oko četvrtine ukupne proizvodnje u Rusiji. Za pet meseci 2022. godine, prema Komersantu, fabrika je proizvela oko 17.500 tona ovih proizvoda.
Do sada je fabrika, koja zapošljava skoro 230 radnika, obustavila rad na mesec dana.
Prema izvorima publikacije, Ministarstvo industrije i trgovine ponudilo je ruskim fabrikama da traže nove partnere među prijateljskim nacijama, ali nema smisla započinjati takve pregovore bez dozvole za izvoz.
Istovremeno, prema mišljenju stručnjaka, vlasti ne izdaju dozvole za izvoz iz straha od nedostatka olova za odbrambenu industriju. Aktivno se koristi u vojnom inženjerstvu i proizvodnji vatrenog oružja.
Prema podacima Ruskog instituta za probleme prirodnih monopola, 2021. godine iz Rusije je izvezeno ukupno 127.000 tona sirovog olova. Skoro polovinu ove količine kupile su EU i Švajcarska. Od 10. jula, EU će prestati da kupuje rusko olovo u okviru petog paketa sankcija.