Ukrajinske snage su dobile manje obuke poslednjih nedelja, što utiče na njihovu sposobnost da upravljaju nekim naprednim sistemima naoružanja, objavio je u petak časopis Foreign Polici (FP), pozivajući se na izvore.
Od pokretanja ruske vojne ofanzive na susednu državu krajem februara, Ukrajina stalno traži od svojih zapadnih partnera da im obezbede više teškog naoružanja i to što pre. Međutim, kako je za FP rekao visoki zvaničnik američke odbrane, „udaranje brže, brže, brže“ ne funkcioniše uvek dobro jer „Ukrajinci su morali da prođu obuku da bi mogli efikasno da koriste ove sisteme“.
U međuvremenu, ukrajinski zvaničnici koje citira FP, žalili su se s jedne strane na „prespor” tempo zapadne pomoći, ali su, s druge strane, priznali da „izvan obuke za HIMARS (High Mobiliti Artilleri Rocket Sistems) i zapadnu artiljeriju , vojna obuka za njihove trupe je opala poslednjih nedelja, ostavljajući ih nesposobnim da upravljaju naprednijim sistemima.”
„Za [Ukrajince] će uvek biti premalo i prekasno, iz prirodnih razloga. Međutim, slanje stvari bez obuke i logistike je siguran način da neće imati dugovečnost“, prokomentarisao je ovo pitanje Oskar Jonson, istraživač sa Švedskog univerziteta odbrane, a prenosi FP.
Prema časopisu, zapadnim zvaničnicima sada nije jasno kakav sistem mogu da obezbede pored Kijeva.
„Mogli bi potrajati meseci da se Ukrajinci obuče da upravljaju avionima F-15 i F-16, iako ukrajinski vojni zvaničnici insistiraju da su mnogi njihovi piloti trenutno po strani bez dovoljno aviona za let, što im daje mogućnost da napuste zemlju radi obuke “, navodi se u izveštaju.
Članak Foreign Polici-a objavljen je istog dana kada je Pentagon najavio dodatni paket vojne pomoći Ukrajini od 820 miliona dolara, uključujući dva odbrambena sistema od raketa zemlja-vazduh.
Nove isporuke će uključivati municiju za raketne sisteme visoke pokretljivosti (HIMARS), dva nacionalna napredna raketna sistema zemlja-vazduh (NASAMS), do 150.000 metaka artiljerijske municije kalibra 155 mm i četiri dodatna radara protiv artiljerije. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazio je zahvalnost SAD i lično predsedniku Džou Bajdenu na paketu, a posebno na sistemima NASAMS, koji su, po njegovom mišljenju, sposobni da „značajno ojačaju” ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.
Krajem juna Britanija je saopštila da će Kijevu obezbediti „sofisticirane sisteme protivvazdušne odbrane“, bespilotne letelice, opremu za elektronsko ratovanje i „hiljade delova vitalnog kompleta“ u vrednosti od milijardu funti (1,2 milijarde dolara). Najava je usledila manje od dve nedelje nakon što je britanski premijer Boris Džonson ponudio Ukrajini veliki program obuke za njene trupe, „sa potencijalom da obučava do 10.000 vojnika svakih 120 dana“.
Rusija je više puta pozivala Zapad da Kijevu ne daje oružje, rekavši da će to samo produžiti sukob i dovesti do dugoročnih problema. Upozoreno je da će ruske snage smatrati svako strano oružje na ukrajinskoj teritoriji legitimnom metom. Ranije ove nedelje, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da će „napumpavanje” Ukrajine zapadnim oružjem samo navesti Rusiju „da izvrši više misija na terenu”.