Sjedinjene Države su optužile pet kineskih kompanija za kršenje sankcija Rusiji nastavljajući da podržavaju rusku vojsku i preduzele su mere ove nedelje da ih blokiraju da kupuju američku tehnologiju, saopštilo je Ministarstvo trgovine.
Kao odgovor na invaziju na Ukrajinu, američke vlasti su ove godine uvele opsežne sankcije i kontrolu izvoza koje zabranjuju prodaju određenih visokotehnoloških proizvoda, uključujući napredne poluprovodnike, Rusiji i Belorusiji. Dodavanje kineskih kompanija na listu zabrane izvoza pokazuje koliko je Bajdenova administracija spremna da ide da bi sprovela svoje sankcije i moglo bi da pojača tenzije sa Kinom zbog njenih veza sa Moskvom.
Kompanije koje su dodate na listu u utorak su Connec Electronic, King Pai Technologi, Sinno Electronics, Vinninc Electronic i Vorld Jetta Logistics. Ministarstvo trgovine saopštilo je da su ove kompanije nastavile da pružaju podršku ruskoj vojnoj i odbrambenoj industrijskoj bazi i da su njihove aktivnosti „suprotne interesima nacionalne bezbednosti i spoljne politike SAD“.
„Sjedinjene Države i naši saveznici i partneri će nastaviti da demonstriraju našu zajedničku odlučnost u ime Ukrajine nastavljajući da uskraćuju ruskoj vojsci tehnologije i predmete koji su joj potrebni da počini svoje zločine – iz bilo kog izvora pokušava da ih snabdeva, gde god da se nalaze, “, rekao je u saopštenju Metju S. Akselrod, pomoćnik sekretara za trgovinu za sprovođenje izvoza.
Ministarstvo trgovine nije iznelo konkretnu prirodu kršenja i nije optužilo kinesku vladu za kršenje američkih sankcija. Kina kupuje rusku naftu pošto su Sjedinjene Države i Evropa smanjile kupovinu, ali američki zvaničnici kažu da se do sada pridržava sankcija koje su uvedene od februara.
Dodavanje kineskih kompanija na listu zabrane izvoza usledilo je nakon upozorenja Gine Raimondo, sekretarke za trgovinu, koja je u martu rekla da bi kineske kompanije koje prkose američkim ograničenjima izvoza u Rusiju u suštini mogle da budu zatvorene. Kompanije koje proizvode tehnologiju kao što su mikročipovi napravljeni američkom opremom i softverom mogu biti osakaćeni ako se dodaju na američku „listu entiteta“.
Kineska ambasada u Vašingtonu saopštila je u sredu da Kina i Rusija održavaju normalnu energetsku i trgovinsku saradnju i da će Kina preduzeti neophodne mere da zaštiti prava svojih kompanija.
„Jednostrane sankcije i takozvana ‘dugačka jurisdikcija’ koje su SAD nametnule drugim zemljama u skladu sa svojim domaćim zakonima protive se međunarodnom pravu i osnovnim normama koje regulišu međunarodne odnose“, rekao je Šao Hesong, predstavnik ambasade.