Nekoliko članica bloka najavilo je hitne planove za povećanje upotrebe „prljavog goriva“ usred nestašice ruskog gasa
Brojne zemlje EU pokrenule su planove za hitne slučajeve koji imaju za cilj da smanje i racionalizuju upotrebu prirodnog gasa i ožive proizvodnju električne energije na ugalj, izvestio je u utorak Business Insider.
Ove nedelje, Nemačka, Austrija i Holandija objavile su da bi električna energija proizvedena ugljem mogla da im pomogne da se izbore sa energetskom krizom naredne zime. Nemački vicekancelar i ministar ekonomije Robert Habek rekao je da je zemlja donela „gorku“ odluku da ponovo pokrene elektrane na ugalj.
„Ali ako to ne uradimo, onda rizikujemo da skladišni kapaciteti ne budu dovoljno popunjeni krajem godine prema zimskoj sezoni. A onda smo ucenjivani na političkom nivou“, naveo je on, a preneo Rojters. Austrija je takođe najavila da će pretvoriti elektranu na gas da radi na ugalj u slučaju vanrednih situacija, dok je Holandija uklonila svoje ograničenje za proizvodnju energije iz uglja.
Izveštaji takođe pokazuju da su italijanske elektrane na ugalj pravile zalihe uglja u poslednjih nekoliko meseci.
U međuvremenu, Holandija i Danska su u ponedeljak takođe objavile planove za vanredne situacije koji podrazumevaju racionalizaciju gasa u slučaju nestašice snabdevanja. Italija takođe razmišlja o proglašenju stanja pripravnosti za energiju, preneo je Rojters, pozivajući se na izvore, što znači da bi zemlja takođe mogla da počne da racioniše gas industrijskim korisnicima. Nemačka i Austrija su već pokrenule planove za vanredne situacije slične prirode.
Prelazak sa težnji EU za „zelenu energiju“ bez uglja na „prljavo gorivo“ usledio je nakon što je glavni snabdevač gasa u bloku, ruski Gasprom, prošle nedelje smanjio isporuke za 60 odsto kroz gasovod Severni tok. Ovo se dogodilo nakon što nemački serviser Siemens nije uspeo da vrati pumpne jedinice sa popravke u Kanadi, zbog sankcija Otave protiv Rusije.
Rusija je istakla da je do tog poteza došlo iz čisto tehničkih razloga, jer postrojenje koje pumpa gas iz Rusije u Nemačku i dalje u Evropu ne može da radi normalnim kapacitetom sa samo tri pumpne jedinice od osam u funkciji.
„Imamo gas, spreman je za isporuku, ali Evropljani moraju da vrate opremu, koja bi trebalo da bude popravljena prema njihovim obavezama“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u ponedeljak, a citira Rojters.
Evropski zvaničnici su, međutim, ovu odluku ocenili kao političku. Blok se oslanja na Rusiju za 40 odsto svojih potreba za prirodnim gasom, a smanjenje isporuka predstavlja pretnju energetskoj bezbednosti EU. Potražnja za prirodnim gasom je u ovom trenutku prilično velika u regionu, jer letnje vrućine primoravaju Evropljane da pojačaju upotrebu sistema za hlađenje. Međutim, situacija se može pogoršati bliže zimskim mesecima, kada je potrošnja u grejnoj sezoni znatno veća.