Suosnivač Vikiliksa Džulijan Asanž tretiran je „veoma nepravedno“ na sramotu celog sveta, a Meksiko je ponudio da ga primi, rekao je predsednik Andres Manuel Lopez Obrador novinarima u utorak. Rekao je da će izneti Asanžov slučaj sa svojim američkim kolegom Džoom Bajdenom kada se sastanu u julu.
Velika Britanija je prošle nedelje objavila da će izručiti zatvorenog novinara SAD, gde se suočava sa optužbama za špijunažu i do 175 godina iza rešetaka ako bude osuđen. Odluka britanskog ministra unutrašnjih poslova Priti Patel bila je „veoma razočaravajuća“, rekao je Lopez, koji takođe nosi inicijale AMLO.
Takođe je rekao da namerava da zatraži od Bajdena da povuče optužbe protiv Asanža kada se sastanu sledećeg meseca. Takva akcija bi bila u suprotnosti sa „tvrdolanijašima u SAD“, ali „humanost mora prevladati“, dodaje AMLO.
„Džulijan Asanž je najbolji novinar našeg vremena na svetu i tretiran je veoma nepravedno, gore od kriminalca“, rekao je AMLO. „Ovo je sramota za svet.“
Meksiko je voljan da obezbedi Asanžu utočište ako i kada bude pušten, dodao je predsednik, podsećajući novinare da je pozvao prethodnu američku administraciju da odustane od optužbi protiv Asanža kao „zatvorenika savesti“.
Asanž, australijski državljanin, zatražio je azil u Ekvadoru 2012. godine, sumnjajući da je Vašington želeo da ga uhapsi i izruči zbog objavljivanja dokumenata o američkim ratovima u Iraku i Avganistanu 2010. Vikiliks. Narednih sedam godina proveo je zarobljen u ekvadorskoj ambasadi u Londonu. Velika Britanija mu je odbila bezbedan prolaz – sve dok mu nova vlada u Kitu nije ukinula azil.
Britanska policija izvukla je Asanža iz ambasade u aprilu 2019. i stavila ga u strogo obezbeđeni zatvor Belmarš u južnom Londonu, gde ostaje do danas. U roku od mesec dana od njegovog hapšenja, SAD su otkrile optužnicu koja ga tereti za krivična dela po Zakonu o špijunaži, zbog čega bi mogao da se suoči sa 175 godina zatvora. Asanž je negirao sve optužbe, a ključni svedok u Vašingtonskom slučaju protiv njega priznao je da je lagao u svom svedočenju.
Kanbera se nije izjasnila za oslobađanje Asanža, iako se nedavno izabrani premijer Entoni Albanez usprotivio optužbama protiv novinara tokom predizborne kampanje. Albanez je u ponedeljak rekao da i dalje veruje da Asanž treba da izađe na slobodu, ali da njegova vlada neće javno intervenisati u SAD u njegovo ime, jer se „diplomatski i na odgovarajući način angažuje sa našim partnerima“.