Istorijsko glasanje zaposlenih u prodavnici Apple-a u Merilendu za sindikalno okupljanje – prvo za tehnološkog giganta – predstavlja značajan korak u dugotrajnom procesu za koji stručnjaci za rad kažu da je u velikoj meri usmeren protiv radnika u korist njihovih poslodavaca.
Zaposleni u Apple prodavnici u predgrađu Baltimora u subotu su glasali za sindikalno udruživanje sa skorom 2 prema 1, pridruživši se rastućem nastojanju u maloprodaji, uslužnim i tehnološkim industrijama u SAD da se organizuju radi veće zaštite na radnom mestu.
Još nije jasno da li nedavni talas sindikalizacije predstavlja širi pomak u radnoj snazi u SAD. Međutim, stručnjaci kažu da trenutni nedostatak radnika za poslove po satu i niske plate znači da zaposleni imaju više moći nego što su imali u prošlosti, posebno kada je nezaposlenost niska.
„Nije velika stvar izgubiti jedan od ovih poslova jer možete dobiti još jedan loš posao“, rekla je Rut Milkman, naučnica za rad na Gradskom univerzitetu u Njujorku.
Radnici Apple maloprodaje u Tousonu, Md., glasali su sa 65 prema 33 za ulazak u Međunarodnu asocijaciju mašinista i radnika u vazduhoplovstvu, navodi se u saopštenju sindikata. Nacionalni odbor za radne odnose sada mora da potvrdi ishod. Portparol je početna pitanja o glasanju uputio regionalnoj kancelariji odbora, koja je zatvorena u subotu kasno. Odbor nije odmah odgovorio na poruku Asošiejted presa u nedelju.
Kada se glasanje potvrdi, sindikat i Apple mogu početi pregovore o ugovoru.
„Zakon o radu u Sjedinjenim Državama je dug proces. Tako da činjenica da jedna prodavnica pregovara ili bira sindikat ne znači da postoji ugovor na radnom mestu. A znamo u novijoj istoriji da u mnogim od ovih situacija , strane nisu u mogućnosti da se dogovore o prvobitnom ugovoru“, rekao je u nedelju Majkl Daf, bivši NLRB advokat i profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Vajoming.
„Poslodavac u Sjedinjenim Državama ima ogromna prava da jednostavno povuče priznanje na kraju procesa. Poslodavac može dokazati da više ne podržava većinu zaposlenih u jedinici za pregovaranje“, dodao je Daf.
Čak i nakon što je sindikat sertifikovan, kompanija ima na raspolaganju brojne pravne manevre da se bori protiv toga, rekao je Duff. Na primer, Apple bi mogao da kaže da ne veruje da je jedinica za pregovaranje koju je sertifikovan od strane NLRB-a odgovarajuća jedinica za pregovaranje i da odbije da pregovara sa sindikatom.
„Ako se to desi, cela stvar ide na sud i lako bi moglo da prođe godinu ili dve pre nego što uopšte dobijete pitanje da li je poslodavac obavezan da se cenjka sa sindikatom“, dodao je Daf.
Stručnjaci za rad kažu da je uobičajeno da poslodavci odugovlače proces pregovaranja u pokušaju da izvuku zamah iz sindikalnih kampanja. Takođe je moguće da Apple — ili bilo koja druga kompanija — restrukturira svoje poslovanje tako da radnici u sindikatima budu reklasifikovani kao nezavisni ugovarači, a ne zaposleni, u kom slučaju je glasanje sindikata sporno, rekao je Duff.
Apple je odbio da komentariše razvoj u subotu, rekao je portparol kompanije Džoš Lipton za Asošiejted pres telefonom. Ponovo je stigao u nedelju, Apple nije komentarisao.
Uspešno glasanje služi da inspiriše radnike širom zemlje da se organizuju, rekao je Džon Logan, direktor studija rada i zapošljavanja na Državnom univerzitetu u San Francisku.
„Radnici se već organizuju u drugim Apple prodavnicama, ali to im pokazuje da kompanija nije nepobediva“, rekao je on.
Epl dobro poznato ime brenda će takođe verovatno pomoći.
„Javnost ima veoma direktan odnos sa kompanijama kao što je Apple, tako da će prva pobeda sindikata generisati ogromnu pokrivenost tradicionalnih medija i društvenih medija“, rekao je Logan. „Mladi radnici uče sindikalni aktivizam kroz ovo izveštavanje, a neki će verovatno biti inspirisani da pokušaju da organizuju svoja radna mesta.
Uprkos tome što je američki zakon o radu nagomilan protiv radnika, Daf je rekao da misli da „ako dođe do ponovnog probuđenog radničkog pokreta u Sjedinjenim Državama, to će se dogoditi upravo na ovaj način“.
Sindikalno organizovanje u raznim oblastima nedavno je dobilo na zamahu nakon decenija opadanja sindikalnog članstva u SAD. Organizatori su radili na uspostavljanju sindikata u kompanijama, uključujući Amazon, Starbucks, Google matičnu kompaniju Alphabet i prodavac na otvorenom REI.
Međunarodno udruženje mašinista i radnika u vazduhoplovstvu i zaposleni u Apple-u koji su želeli da se pridruže rekli su da su prošlog meseca poslali generalnom direktoru Apple-a Timu Kuku da žele da osnuju sindikat. U saopštenju se navodi da je njihova motivacija bila da traže „prava koja trenutno nemamo“. Dodaje se da su se radnici nedavno organizovali u Koaliciju zaposlenih u organizovanoj maloprodaji ili CORE.
„Pozdravljam hrabrost koju su pokazali članovi CORE-a u Apple prodavnici u Tovsonu za postizanje ove istorijske pobede“, rekao je predsednik IAM International Robert Martinez Jr. „Podneli su ogromnu žrtvu za hiljade zaposlenih u Apple-u širom zemlje koji su sve oči uprli u ove izbore.
Martinez je pozvao Apple da poštuje izborne rezultate i da omogući sindikalnim zaposlenima da ubrzaju napore kako bi osigurali ugovor na lokaciji Tovson.
IAM se predstavlja kao jedan od najvećih i najraznovrsnijih industrijskih sindikata u Severnoj Americi, koji predstavlja oko 600.000 aktivnih i penzionisanih članova u vazduhoplovstvu, odbrani, avio-kompanijama, železnici, tranzitu, zdravstvu, automobilskoj i drugim industrijama. Logan je rekao da pobeda Epla pokazuje da je uspostavljeni radnički pokret „sposoban da se prilagodi potrebama grupe nezavisnih, samouverenih radnika koje možete naći u Apple prodavnicama”.
Glasanje o sindikalizaciji Apple prodavnice dolazi u pozadini drugih napora za organizovanje rada širom zemlje – neki od njih su odbijeni.
Radnici Amazona u skladištu u Njujorku glasali su za sindikalno okupljanje u aprilu, što je prvi uspešan američki organizacioni napor u istoriji maloprodajnog giganta. Međutim, radnici drugog Amazonovog skladišta na Staten Islandu su prošlog meseca velikom većinom odbili ponudu sindikata. U međuvremenu, radnici Starbaksa u desetinama američkih prodavnica glasali su za sindikalizaciju poslednjih meseci, nakon što su dve prodavnice lanca kafea u Bafalu, Njujork, glasale za sindikalizaciju krajem prošle godine.
Mnoge napore za sindikalizaciju predvodili su mladi radnici u svojim dvadesetim, pa čak i u tinejdžerskim godinama. Grupa Google inženjera i drugih radnika formirala je prošle godine Sindikat radnika Alphabet, koji predstavlja oko 800 zaposlenih u Guglu, a vodi ga pet osoba mlađih od 35 godina.
„Ovo je generacija sa pogledom na svet koji je zaista drugačiji nego što smo videli u mnogim generacijama“, rekao je Milkman iz CUNI. „Oni veruju u ovo.“