Tehnološka platforma Slack je ove nedelje ugasila nalog Federacije za američku imigracionu reformu (FAIR) – konzervativne grupe koja se zalaže za niže nivoe imigracije – na osnovu toga što je to „poznata grupa mržnje“.
FAIR je u sredu obavešten da mu je zabranjena platforma, interni servis za razmenu poruka koji mnoge organizacije i redakcije koriste za međusobnu komunikaciju.
U izjavi, portparol Slack-a je rekao da korišćenje platforme „za podsticanje ili podsticanje mržnje ili nasilja protiv grupa ili pojedinaca krši našu Politiku prihvatljivog korišćenja i Uslove korišćenja usluge, i da je suprotno našim vrednostima i samoj svrsi Slacka“.
Slack je ove nedelje zatvorio nalog Federacije za američku imigracionu reformu (FAIR) – konzervativne grupe koja se zalaže za niže nivoe imigracije – na osnovu toga što je to „poznata grupa mržnje“.
„Kada saznamo da organizacija koristi Slack u nezakonite, štetne ili druge zabranjene svrhe, sprovodimo istragu i preduzimamo odgovarajuće mere u skladu sa našom politikom“, rekao je portparol. „Suspendirali smo predmetni nalog, koji je povezan sa poznatom grupom mržnje, nakon što smo utvrdili da krši našu politiku. Upotreba Slack-a od strane grupa koje se bave mržnjom je u suprotnosti sa svime u šta verujemo u Slack-u i nije dobrodošla na našoj platformi.”
Slack nije rekao kako procenjuje koje grupe jesu, a koje nisu „grupe mržnje“, ali je FAIR uključen na dugačku listu takvih grupa koju je objavio Southern Poverti Lav Center (SPLC). Kritičari su ranije optuživali grupu da se petlja u mejnstrim konzervativnim grupama sa grupama kao što je Kju Kluks Klan. SPLC se suočio sa više tužbi za klevetu zbog svog „mržnje“ i „ekstremističkog“ označavanja.
O Slackovoj odluci prvi je izvestio Free Beacon.
Predsednik FAIR-a Dan Stein rekao je za Fok Nevs Digital da FAIR koristi platformu od 2016. godine i da se njegova misija nije promenila za to vreme. Takođe je negirao bilo kakvu tvrdnju da je njegova organizacija „grupa mržnje“.
„FAIR je mejnstrim organizacija po istorijskim standardima. U suštini, želimo bezbednost granica, kontrolu granica, zaustavljanje ilegalne imigracije“, rekao je on u intervjuu. „A mi nismo protiv imigranta. Volimo imigrante, ali želimo da to bude umereno i razumno primenljivo ograničenje godišnje. Da li je ovo raketna nauka?“
Stajn je brzo krenuo i poslao pismo Slacku tražeći da sačuvaju svu internu komunikaciju uključenu u odluku, i da veruje da kompanija možda krši svoj ugovor.
„Uvek smo plaćali na vreme i koristili smo platformu isključivo za njenu zakonitu i dozvoljenu upotrebu. FAIR je 45-godišnja neprofitna organizacija koju je kao takva priznala Služba unutrašnjih poslova i ima vrhunsko upravljanje dobrotvornim organizacijama i rejtinge transparentnosti od Better Business Bureau-a, Chariti Navigator-a i svih drugih agencija za ocenjivanje“, naveo je on u pismu upućenom kompanija, koju je Fok Nevs Digital video pre nego što je upozorio da grupa ima „bateriju advokata“ u svom osoblju.
Stein je primetio da će organizacije graditi svoje operacije na korišćenju takvih platformi i da može biti veoma ometajuće kada se ta upotreba oduzme.
„Svoju operaciju oblikujete oko dostupnosti tehnologije, oko platforme, a onda se uljuljkate u neku vrstu plitkog stanja smirenosti“, rekao je on.
Iako Slack nije dao nikakve dodatne informacije o svom donošenju odluka, Stein veruje da je ovaj potez delimično motivisan bukom koja je dolazila iz savezne vlade, sa postojanjem sada nefunkcionalnog Odbora za dezinformacije DHS-a i nedavnim upozorenjem DHS-a da upozorio da su „domaći nasilni ekstremisti izrazili nezadovoljstvo u vezi sa njihovom percepcijom da američka vlada nije voljna ili nesposobna da obezbedi američko-meksičku granicu i pozvali su na nasilje kako bi zaustavili priliv migranata bez dokumenata u Sjedinjene Države“. Stein je optužio DHS da je bezobrazno počistio one koji imaju opravdanu zabrinutost za bezbednost granica – nazvavši to „širokim pomeranjem četke“.
Zabrana FAIR-a dolazi kao posledica dugogodišnje zabrinutosti konzervativaca oko cenzure konzervativnih glasova od strane Big Tech kompanije – posebno kompanija društvenih medija poput Tvitera i Facebooka. Stein veruje da će biti više cenzure, kako od strane Big Tech-a, tako i na drugim mestima između sada i srednjeg mandata.
„Svi treba da budu svesni da ono što ćemo videti od sada do novembra jeste sistematsko cenzurisanje alternativnih i neslaganja pod izgovorom raznih vrsta tvrdnji o dezinformacijama“, rekao je on.
Stein je upozorio da je „ova zemlja trenutno pod veoma mračnim oblakom tiranije“ i posebno je zabrinut zbog moći velike tehnologije da igra veliku ulogu u tome, jer se sve više preduzeća i organizacija oslanja na tehnološke platforme, baš kao što će vlasnici zatvori one sa čijim se govorom ne slaže.
„Ovi veliki tehnološki milijarderi koji nastavljaju da kupuju alternativne tehnološke platforme, a zatim gase glasove koji im se ne sviđaju, nas zastrašuju, ućutkaju i ugase rutinski bez razmišljanja“, rekao je on.