Najviši nemački sud osudio je Angelu Merkel zbog intervencije na regionalnim izborima 2020. godine, što je sramotan udarac za bivšu kancelarku šest meseci nakon što se povukla iz politike.
Ustavni sud je u sredu presudio da su komentari Merkelove na konferenciji za novinare u Južnoj Africi u februaru 2020. naškodili pravu populističke Alternative za Nemačku (AfD) da „ravnopravno učestvuje u političkom takmičenju“ i prekršili „osnovni princip neutralnosti” koje državni službenici treba da se pridržavaju.
Portparol Merkelove je rekao da „ona prirodno poštuje odluku ustavnog suda“.
Slučaj ima svoje korene u krizi u istočnonemačkoj državi Tiringiji početkom 2020. godine u kojoj je slomljen jedan od glavnih principa nemačkog posleratnog političkog konsenzusa – da mejnstrim stranke ne bi trebalo da sarađuju sa ekstremno desnim.
U to vreme, demohrišćani (CDU) su u dosluhu sa ekstremno desničarskim AfD-om da bi malo poznatog lokalnog političara po imenu Tomas Kemerih izabrali za lidera Tiringije. Bio je to prvi put u nemačkoj posleratnoj istoriji da je regionalni premijer došao na vlast uz pomoć glasova jedne tvrdo desničarske stranke.
Merkelova se umešala u krizu tokom službene posete Južnoj Africi, nazvavši ponašanje CDU „neoprostivim“ i insistirajući da se Kemerihovi izbori ponište. Bio je to iznenađujući potez kancelarke koja se držala podalje od partijske politike otkako je povukla mesto lidera CDU-a 2018.
Rekla je da Kemerihov izbor predstavlja kršenje „fundamentalnog uverenja za CDU, a takođe i za mene, naime da ne treba da pokušavamo da dobijemo većinu uz pomoć AfD-a. Ona je rekla da je to „loš dan za demokratiju“.
Sud je rekao da je Merkelova negativnim govorom o AfD-u „jednostrano uticala na konkurenciju između političkih partija“.
Njena izjava je bila „intervencija u pravo na ravnopravno učešće u procesu formiranja političkog mišljenja“ koja „nije opravdana“ njenim zadatkom kao kancelarke da čuva i stabilnost vlade i ugled nemačke vlade u očima svet.
Sudije su takođe kritikovale odluku Kancelarije da njene komentare objavi na veb-stranici vlade, rekavši da je koristio resurse koji su „samo njima na raspolaganju”.
Izbor Kemeriha izazvao je politički zemljotres u Nemačkoj koji je dopro duboko u koridore moći u Berlinu. Akcije CDU-a u Tiringiji bile su ogromna sramota za tadašnju predsednicu CDU-a Anegret Kramp-Karenbauer, na koju se dugo gledalo kao na Merkelinog naslednika.
Na intervenciju tadašnje kancelarke u krizi se široko smatralo da je fatalno potkopala autoritet Kramp-Karrenbauer. Nekoliko dana kasnije dala je ostavku na mesto predsednika stranke, bacivši u pometnju Merkelove planove za njeno nasledstvo.
Sudije Ustavnog suda ocenile su da je „od suštinskog značaja” da državne institucije „očuvaju svoju neutralnost” kada je u pitanju politička konkurencija između partija. Taj princip važi i za kancelarku, rekli su.
AfD je pozdravio odluku. Tino Chrupalla, lider stranke, rekao je da su komentari Merkelove bili „drski, neprikladni i nedemokratski . . . a to je sada potvrdio naš najviši sud”. „Očekivalo bi se da većina političara podnese ostavku nakon takvog šamara“, rekao je on u saopštenju. „Merkelova je srećna što, kao bivša kancelarka, neće morati.