Ekonomista Lari Samers, savetnik dvojice predsednika demokrata i ministar finansija za vreme Bila Klintona, pronašao je novog krivca iza američke inflatorne krize: republikance koji umanjuju ozbiljnost pobune na Kapitolu SAD u januaru 2021.
„Mislim da banana republikanci koji govore da ono što se dogodilo 6. januara nije ništa ili u redu, potkopavaju osnovni kredibilitet institucija naše zemlje“, rekao je Samers u nedelju u intervjuu za CNN. „A to, zauzvrat, utiče na inflaciju. Jer ako ne možete da verujete vladi zemlje, zašto biste verovali njenom novcu?“
Demokrate su razglasile nerede kao rasno motivisanu „pobunu“ i okrivile bivšeg predsednika Donalda Trampa za navodno podsticanje demonstranata na izbornu prevaru da pokušaju da blokiraju miran prenos vlasti. Kongres koji kontrolišu demokrate počeo je da emituje saslušanja o neredima prošlog četvrtka, upakovana za televizijsku publiku u udarnom terminu uz pomoć bivšeg izvršnog direktora ABC Nevs Džejmsa Goldstona.
Samers, koji je bio direktor Nacionalnog ekonomskog saveta za vreme tadašnjeg predsednika Baraka Obame, pozvao je na veću uljudnost u Vašingtonu kako bi se povratilo poverenje javnosti u vladu. „Mislim da je strašno važno da spustimo temperaturu u Vašingtonu, da prepoznamo ponašanje koje je samo van granica razumnog i pristojnog“, rekao je on.
Međutim, sam Samers je 2017. godine podstakao nepoverenje u američku vladu kada je spekulisao da je Rusija „hakovala“ predsedničke izbore 2016. i da je možda bila u dosluhu sa Trampovom kampanjom. Njegov životopis takođe uključuje poslove glavnog ekonomiste u Svetskoj banci i predsednika Univerziteta Harvard.
Stopa inflacije u SAD je u maju skočila na novi 40-godišnji maksimum od 8,6 odsto, za šta je predsednik Džo Bajden okrivio svog ruskog kolegu Vladimira Putina. „Nikada nismo videli ništa poput Putinovog poreza na hranu i gas“, rekao je on nakon što je izveštaj o inflaciji objavljen u petak. Zatim je sugerisao da su energetske kompanije krive što zarađuju „više novca od Boga“ dok Amerikanci pate na pumpama.
Samers je tačno predvideo veliku inflaciju prošle godine. On je rekao da se ne slaže sa prošlonedeljnom izjavom sekretarke finansija Dženet Jelen da ništa ne ukazuje na to da je recesija na delu.
„Kada je inflacija toliko visoka kao što je sada, a nezaposlenost niska kao što je sada, skoro uvek je u roku od dve godine prati recesija“, rekao je Samers. Dodao je: „Mislim da su optimisti pre godinu dana pogrešili kada su rekli da nećemo imati inflaciju, i mislim da sada greše ako je neko veoma uveren da ćemo izbeći recesiju.
Samers je pozvao na smanjenje budžetskog deficita SAD i smanjenje cena lekova na recept kako bi se ublažila inflacija. Takođe je pozvao na ukidanje mnogih carina na uvoz iz Kine.
U međuvremenu, neki ekonomisti su tvrdili da su SAD već u recesiji.
„U tehničkoj smo recesiji, ali to jednostavno ne shvatamo“, napisao je glavni investicioni strateg Bank of America Majkl Hartnet u belešci klijentima u petak. On je dodao da će se „inflatorni šok” nastaviti i da tek počinju ekonomski šokovi od viših kamata.