Stav Francuske i drugih zemalja EU prema Africi je „čisti neokolonijalizam“, rekao je visoki diplomata Rusije.
Francuska, kao i druge evropske zemlje, dosledno pokazuju „kolonijalni način razmišljanja” kada su u pitanju afričke nacije, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Visoki diplomata je to izjavio u petak na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim malijskim kolegom Abdulajem Diopom, nakon razgovora u Moskvi.
Naime, Pariz je više puta izrazio zabrinutost zbog sve veće bezbednosne saradnje između Bamaka i Moskve, rekao je Lavrov. Tokom razgovora, ruska strana je ponovila svoju spremnost da nastavi da pruža „kompleksnu podršku“ Bamaku, uključujući obuku malijskih oružanih i bezbednosnih snaga.
„Njihovo nezadovoljstvo odlukom malijskih vlasti da potraže pomoć od stranih sila da obezbede zaštitu i bezbednost nije ništa drugo do oživljavanje kolonijalnog načina razmišljanja, kojeg je Evropljani trebalo davno da se otarase“, rekao je Lavrov.
I druge evropske nacije su pokazale sličan pristup Africi, rekao je on, podsećajući na sastanak sa svojim francuskim kolegom Žan-Ivom Le Drijanom i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Borelom na marginama Generalne skupštine UN prošlog septembra.
„Obojica su mi, prilično nategnuto, izrazili svoju zabrinutost da Rusija razvija veze sa Afrikom i, konkretno, sa Malijem. Oni su ovu poziciju opravdavali na prilično kolonijalni način: Afrika je područje odgovornosti, uticaja i interesa EU“, rekao je Lavrov.
„Ne mogu da prihvatim takve argumente, ovo je čisti neokolonijalizam, nesposobnost da se rastane sa starim navikama koje su Afriku dovele u veoma loše stanje u to vreme.
Malijem trenutno vlada privremeni predsednik Asimi Goita, vojni pukovnik koji je predvodio vojni udar 2020. protiv tadašnjeg predsednika Ibrahima Bubakar Keite – kao i puč u maju 2021. protiv njegovog naslednika Bah N’Dava.
Posle najnovijeg puča, odnosi između Malija i njegove bivše metropole, Francuske, postepeno su se pogoršavali. Pariz, kao i druge zapadne sile, optužili su Goitinu vladu da je angažovala ruske privatne vojne izvođače za borbu protiv islamističke pobune na severu zemlje.
Zemlja je postepeno suspendovala saradnju sa Francuskom, na kraju se povukla iz sporazuma o odbrani sa Parizom ranije ovog meseca. Bamako je naveo „flagrantna kršenja“ suvereniteta nacije koja su navodno počinile francuske snage tamo raspoređene.
Mali je ove nedelje povukao i snage G5 Sahel, multinacionalnu operativnu grupu osnovanu još 2017. za borbu protiv islamističke pobune u regionu. Istog dana, Bamako je otkrio da je ugušio novi pokušaj državnog udara, koji je navodno preduzela „mala grupa antiprogresivnih malijskih oficira i podoficira“ uz podršku neodređene „zapadne države“.