Šef za sajber bezbednost Agencije za nacionalnu bezbednost tvrdi da će standardi šifrovanja sledeće generacije koji se razvijaju u SAD biti neprobojni, čak i od strane samih špijuna američke vlade.
„Ne postoje pozadinska vrata“, rekao je Rob Džojs, direktor za sajber bezbednost NSA, u intervjuu za Blumberg u petak. Agencija je bila uključena u proces razvoja novih standarda, koji su dizajnirani da zaštite podatke od budućih kvantnih računara, ali Džojs je obećala da neće biti namernih nedostataka u algoritmima.
Administracija predsednika Džoa Bajdena pozvala je na implementaciju kvantno otporne kriptografije koja štiti osetljive podatke širom američke ekonomije do 2035. Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) obezbediće nove algoritme koji podržavaju tu kriptografiju.
NIST od 2016. godine sprovodi javni konkurs za izbor najboljih algoritama i očekuje se da će uskoro objaviti pobednike. Institut je 2020. smanjio prijave na sedam finalista iz celog sveta.
Nakon izbora pobednika, NIST planira da ih pretvori u nove standarde javnog šifrovanja do 2024. Odabir algoritama putem otvorenog konkursa ima za cilj da „izgradi poverenje i samopouzdanje“, rekao je Džojs.
NSA nije podnela nijedan od svojih klasifikovanih kvantno otpornih algoritama za takmičenje. Međutim, rekla je Džojs, matematičari iz ove agencije pokušali su da probiju najbolje učesnike na NIST takmičenju kako bi testirali svoju snagu. „Ti kandidatski algoritmi na kojima NIST vodi takmičenja izgledaju jaki, sigurni i ono što nam je potrebno za kvantni otpor“, rekao je on. „Radili smo protiv svih njih da bismo bili sigurni da su čvrsti.
Godine 2014. algoritam za šifrovanje koji je razvio NSA odbačen je kao federalni standard zbog sumnje da je agencija postavila backdoor. Dva radnika Majkrosofta su navodno otkrila sumnjivu grešku u algoritmu.
Dokumenti koje je 2013. procurio bivši saradnik NSA Edvard Snouden pokazali su da je agencija tajno nadgledala telekomunikacione zapise miliona Amerikanaca. Savezni žalbeni sud je 2020. godine utvrdio da je NSA prekršila Zakon o nadzoru stranih obaveštajnih službi i da je nadzor možda bio neustavan.
Drugi dokumenti u Snoudenovom curenju pokazali su neke NSA tehnike za kršenje šifrovanja, izazivajući sumnju da je agencija koristila backdoor u algoritmu koji je kreirala.