Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je u nedelju zakon kojim se bankama u zemlji zabranjuje da dele podatke sa vladinim agencijama takozvanih „neprijateljskih“ nacija koje su protivzakonito sankcionisale ruske entitete i pojedince.
Novi zakon zabranjuje finansijskim institucijama zemlje da odgovaraju na zahteve stranih agencija, uključujući pravosudna tela, za informacije o svojim klijentima i transakcijama.
Od sada se bankama upućuje da odbijaju takve upite, navodeći ruski zakon kao razlog za neobrada takvih zahteva.
Takođe bi trebalo da obaveste Centralnu banku u roku od tri dana da je država sa crne liste tražila podatke.
Zahtev „neprijateljske” nacije može biti ispunjen samo ako Centralna banka za to dobije odobrenje od relevantne ruske vladine agencije.
Nova pravila se uvode kako bi se minimizirali rizici koji proizilaze iz zakona o tajnosti stranih banaka koji bi mogli da zaprete ruskim finansijskim institucijama kaznama zbog nedavanja informacija stranim državnim organima. Takav zakon je usvojen u SAD početkom 2021. godine.
Listu „neprijateljskih“ zemalja, koja uključuje SAD, UK, EU, Japan i Australiju, između ostalih nacija, sastavila je ruska vlada u martu.
Taj potez je bio odgovor na sankcije koje su pokrenute Rusiji nakon pokretanja njene vojne operacije u Ukrajini krajem februara. Neke od mera bile su usmerene na ruski bankarski sektor, kao što je isključenje iz platnog sistema SWIFT i oštra ograničenja koja su nametnuta vodećim bankama.