NATO teži pretnji ukrajinskom susedu

NATO teži pretnji ukrajinskom susedu

Pokušaji destabilizacije Moldavije su već u toku, ali trenutno nema neposredne vojne pretnje po bivšu sovjetsku republiku, rekao je zamenik generalnog sekretara NATO-a Mirčea Džoana.

NATO očekuje provokativne akcije i akcije pod lažnim zastavama u Moldaviji tokom sukoba između Rusije i Ukrajine, rekao je rumunski političar za lokalni novinski kanal Digi 24.

Međutim, blok koji predvode SAD ne veruje da je zemlja od 2,6 miliona stanovnika, stisnuta između Ukrajine i Rumunije, pod neposrednom vojnom pretnjom, rekao je Džoana.

On je pomenuo „provokacije“ koje već počinju u Moldaviji i dodao da one verovatno imaju za cilj stvaranje poteškoća za ukrajinske snage na zapadu zemlje, u oblasti Odese, sugerisao je, ne precizirajući ko bi mogao biti odgovoran za njih.

Moldavski region koji se proglasio nezavisnim, Pridnjestrovlje, koji se proteže duž granice sa Ukrajinom, doživeo je niz čudnih incidenata ove nedelje.

Nepoznati napadači su u ponedeljak napali lokalno ministarstvo državne bezbednosti raketnim bacačima na ramenu, raznevši prozore na zgradi i oštetivši njenu fasadu. Nakon toga usledile su dve eksplozije u radio-difuznom centru u Pridnjestrovlju u utorak ujutro, kada su oborene dve antene koje su prenosile ruske radio stanice.

Predsednik samoproglašene Pridnjestrovske Moldavske Republike (PMR) Vadim Krasnoselski nazvao je incidente „terorističkim napadima“ koje su počinili ukrajinski državljani.

U četvrtak je Aleksej Arestovič, savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, sugerisao da bi Kijev mogao da „zauzme“ Pridnjestrovlje. „[Mi] bismo nekako uspeli“, rekao je Arestovič, ali je dodao da bi do takve operacije moglo doći samo ako bi moldavske vlasti to tražile.

Ali Kišinjev je požurio da odbije predlog, pri čemu je Moldavska kancelarija za reintegraciju insistirala da se „rešavanje pridnjestrovskog pitanja može postići političkim sredstvima i samo na osnovu mirnog rešenja“.

U subotu je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da Moldavija ne bi trebalo da bude zabrinuta zbog vojne operacije Moskve u Ukrajini. „Trebalo bi da brinu za svoju budućnost jer ih uvlače u NATO. I mislim da to neće učiniti Moldaviju bezbednijom“, istakao je on.

Pridnjestrovlje se odvojilo od Moldavije početkom 1990-ih ubrzo nakon raspada SSSR-a. Republika održava bliske veze sa Moskvom, gde su tamo stacionirane ruske mirovne snage i znatan deo lokalnog stanovništva koji ima ruske pasoše.

Rusija je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, nakon neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokol iz Minska, uz posredovanje Nemačke i Francuske, osmišljen je tako da otcepljenim regionima da poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja nikada neće ući u NATO. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.