Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u četvrtak odobrila upotrebu oralnog antivirusnog tretmana protiv virusa COVID-19 kompanije Fajzer Inc kod pacijenata sa visokim rizikom nakon što je analiza podataka sa ispitivanja koju je sprovela agencija UN pokazala da je terapija dramatično smanjila rizik od hospitalizacije.
Preporuka dolazi pošto hiljade ljudi umire od COVID-19 svake nedelje, uprkos opadajućoj globalnoj stopi infekcije. Od postojećih tretmana COVID-19, Fajzerov (PFE.N) Paklovid je daleko najmoćniji, saopštila je SZO.
Druge terapije uključuju Merck & Co (MRK.N) rivalsku pilulu molnupiravir, Gilead Sciences (GILD.O) intravenski remdesivir i tretmane antitelima.
Analiza SZO dva klinička ispitivanja Paklovida koja su uključivala skoro 3.100 pacijenata pokazala je da je smanjio rizik od hospitalizacije za 85%. Kod pacijenata sa visokim rizikom – onih sa preko 10% rizika od hospitalizacije – upotreba leka Paklovid može dovesti do 84 manje hospitalizacija na 1.000 pacijenata, saopštila je agencija.
„Ovi terapeutici ne zamenjuju vakcinaciju. Oni nam samo daju drugu opciju lečenja za one pacijente koji se zaraze i koji su pod većim rizikom“, rekla je Dženet Diaz, vođa SZO za kliničko upravljanje, misleći na pacijente sa osnovnim hroničnim stanjima, imunokompromitovanim ili nevakcinisan.
Međutim, postoje izazovi koji bi mogli ograničiti usvajanje Paklovida. S obzirom da se mora uzimati u ranim stadijumima bolesti da bi bio efikasan, pristup brzim i preciznim testovima je imperativ za identifikaciju pacijenata.
Takođe može da stupi u interakciju sa mnogim uobičajenim lekovima, što otežava njegovu upotrebu. Pored toga, Paklovid nije ispitivan za upotrebu kod trudnica, dojilja ili dece.
Ovi faktori su doveli do toga da ponuda Paklovida pomrači potražnju u zemljama u kojima je bio dostupan već neko vreme.
Fajzer je i nastavlja da sklapa ugovore o prodaji tretmana u brojnim zemljama, ali detalji oko cena ostaju uglavnom poverljivi.
Ranije ove godine, kompanija je saopštila da očekuje da će Paklovid doneti prodaju od 22 milijarde dolara 2022. Američki proizvođač lekova pristao je da proda do 4 miliona kurseva lečenja UNICEF-u za upotrebu u 95 zemalja sa niskim prihodima koje obuhvataju nešto više od polovine svetskih Populacija.
Ovaj ugovor čini nešto više od 3% Fajzerove projektovane proizvodnje od 120 miliona kurseva ove godine.
Više od 30 proizvođača generičkih lekova takođe je dobilo dozvolu da proizvodi jeftinije verzije leka za prodaju u 95 zemalja, ali ove imitacije iz izvora sa garantovanim kvalitetom verovatno neće biti spremne u kratkom roku, saopštila je SZO, ističući nedostatak cena. Transparentnost bi mogla značiti da će zemlje sa niskim i srednjim prihodima biti gurnute na kraj čekanja, kao što se dogodilo sa vakcinama protiv COVID-a.
Odvojeno, SZO je takođe ažurirala svoju preporuku o Gilead-ovom remdesiviru, rekavši da ga treba koristiti kod blagih ili umerenih pacijenata sa COVID-19 sa visokim rizikom od hospitalizacije.
Ranije je preporučio njegovu upotrebu kod svih pacijenata sa COVID-19, bez obzira na težinu bolesti.