Šaomi se bori da postane kineski Apple

Šaomi se bori da postane kineski Apple

U februaru, osnivač i izvršni direktor Šaomija (Xiaomi) Lei Jun bacio je rukavicu na Apple i Samsung, obećavajući da će njegova kompanija za tri godine učiniti najprodavanijim premijum brendom u Kini. „[To je] rat života i smrti“, rekao je Lei u objavi na kineskom sajtu društvenih medija Veibo.

Šaomi, drugi po veličini svetski proizvođač pametnih telefona, je majstor reinvencije, praveći sve, od šporeta za pirinač do e-skutera. Ako sve bude išlo po planu, kompanija će predstaviti svoje električno vozilo 2024. godine, ispred najvećeg rivala Epla.

Ali kako Pekingovo tehnološko suzbijanje uzima maha, Lei se suočava sa potencijalom veće regulative u trenutku kada kompanije širom sveta pate od globalnog nedostatka čipova. Dok Kina radi na tome da dovede Big Tech na petu, Šaomijeve akcije koje se nalaze u Hong Kongu pale su za više od 50 odsto u odnosu na pre godinu dana na oko 12 HK$ (1,50 USD). Njen zamah rasta zavisi i od toga da li može da se odbrani od svojih domaćih i međunarodnih rivala, kažu analitičari.

„Šaomi je na tri trkačke staze, pametni telefon, internet stvari i EV, a sve to sa izazovima velikih postojećih igrača“, rekao je Ivan Lam, analitičar pametnih telefona u Counterpoint Research-u u Hong Kongu. „Ali Šaomi insistira na tome da ima sve. To će biti veoma izazovno.”

Prema bivšim i sadašnjim zaposlenima i analitičarima industrije, najveća prepreka Šaomija da ostvari svoje ciljeve da prestigne Apple i Samsung je ubeđivanje potrošača u svoj vrhunski pedigre.

Šaomi, lansiran 2010. godine, stekao je ime izgradnjom lojalne zajednice „mi fen“, Šaomi fanova koji su kupovali proizvode za specifikacije, kao što su napredniji procesori, po nižoj ceni. Iako je na trećem mestu po ukupnoj prodaji u Kini, drži samo pet odsto globalnog premium tržišta, na kome se telefoni po ceni većoj od 400 dolara.

„Biće teško pobediti Samsung i Apple“, rekao je bivši izvršni direktor. „Ne igra na snagu Šaomija, nema moć brenda koju imaju Apple i Samsung, i nisu dobri u prodaji ljudima koji ne mare za specifikacije.

Telefoni kompanije su evoluirali. Šaomijevi telefoni serije 12, objavljeni u martu i koštaju 749 dolara za najosnovniju verziju, dizajnirani su da se takmiče sa Apple-ovim iPhone-om 13 od 799 dolara.

Kao deo lansiranja, Šaomi se obavezao da će otvoriti još 20.000 prodavnica pored 10.000 koje već imaju u Kini, i promenio je brendiranje na svojoj 12 seriji tako da više nisu poznati po prefiksu „Mi“ koji je bio poziv karticu njihovog prethodnog hardvera.

Ali bivši rukovodioci kompanije rekli su da je telefonima potrebno više od promene imena. Prethodni pokušaji kompanije Šaomi da se oslobodi svog imidža budžeta završili su razočaranjem.

„Vrlo malo“ je uspelo da stvori kinesku „moć brenda“, rekao je bivši izvršni direktor. „Kapital brenda je zrela industrija u razvijenim zemljama.”

Da bi zauzeo vrhunsko tržište pametnih telefona, Šaomi se obavezao da će uložiti 100 milijardi Rmb (15,7 milijardi dolara) u istraživanje i razvoj u narednih pet godina.

Još jedan osnovni stub strategije je repliciranje Šaomijevog indijskog priručnika, gde je masovno širenje korisnika omogućilo kompaniji da produbi svoj ekosistem internet usluga, koji čini sve veći deo njenih prihoda.

Segment internet usluga, koji uključuje oglašavanje na mobilnim igrama i video zapisima, fintech-u i e-trgovini, činio je 8,6 odsto prodaje prošle godine, uglavnom zahvaljujući rastu na inostranim tržištima.

„Nakon što su postali broj jedan u Indiji, kompanija je smatrala da ima jaku knjigu igranja koju bi mogla da duplira u drugim zemljama“, rekao je drugi bivši viši izvršni direktor.

„Nije bilo previše fokusirano na profit, radilo se o pridobivanju što većeg broja korisnika, a zatim o prodaji što više internet usluga.

Šaomi ostaje ograničen time što nema nezavisni operativni sistem. Dok je kompanija izgradila sopstveni sistem zasnovan na androidu, nazvan MIUI, telefoni kompanije se i dalje oslanjaju na Google-ov Android ekosistem izvan Kine.

„Koristimo razne načine da blokiramo saobraćaj ka Guglu i preusmerimo ga na nas. Ali ovo nije konačno rešenje . . . Instaliranje Google-ovih aplikacija ograničava saobraćaj na naše interne aplikacije i utiče na naš prihod“, rekao je jedan zaposleni.

Ali Lei ima priliku da se proširi sa svojim glavnim konkurentom, Huavejem, pogođenim ekspanzivnim američkim sankcijama. U Kini, Lei je takođe bio zaštićen od strane regulatora koji su smanjili tehnološke polubogove u zemlji, kao što je Alibabin Džek Ma, na veličinu.

„Šaomi proizvodi suočavaju se sa intenzivnom konkurencijom i stoga njihovi proizvodi ne ostvaruju monopolistički ili oligopolistički profit“, objasnio je Vong Kok Hoi, glavni investicioni direktor u APS Asset Management.

„Biti u stanju da stvori moć brenda za kineske brendove je teško, vrlo malo njih je to uradilo“, rekao je bivši izvršni direktor. „[Ali Lei] je izuzetno harizmatičan, ima čvrsto uverenje u ono što misli da je ispravno . . . Ne bih se iznenadio da su uspeli da ovo izvuku.“