Finska se poziva na sankcije EU za zaplenu 46 miliona dolara ruske umetnosti koja je bila pozajmljena u inostranstvu.
Finska je u sredu saopštila da je njena carinska služba zaplenila ruska umetnička dela koja su se vraćala sa pozajmljivanja na izložbe u EU i Japanu, navodeći sankcije EU protiv Moskve zbog sukoba u Ukrajini. Slike i skulpture o kojima je reč pripadaju, između ostalih, moskovskoj Tretjakovskoj galeriji i muzeju Ermitaž u Sankt Peterburgu, a njihova vrednost je procenjena na 46 miliona dolara ili više.
Zaplena se dogodila tokom vikenda na Vaalimai, najprometnijem prelazu na finsko-ruskoj granici, ali je finska carina to potvrdila na konferenciji za novinare u sredu.
„Pošiljke koje su sada bile pod krivičnom istragom otkrivene su kao deo našeg uobičajenog rada na sprovođenju“, rekao je Sami Rakšit, direktor za sprovođenje u finskoj carini.
Agencija je zaplenu opravdala rekavši da se „paragraf“ sankcija EU protiv Rusije – uvedenih tokom proteklih šest nedelja zbog eskalacije neprijateljstava u Ukrajini – odnosi na umetnička dela.
Neodređeni broj slika i skulptura je bio uskladišten „uz sveukupno razmatranje njihove vrednosti, karakteristika i bezbednosti“, do potpune istrage, saopštila je finska carina. Finsko ministarstvo spoljnih poslova konsultovaće Evropsku komisiju o sudbini umetničkih dela.
Kako prenose ruski mediji, u kamionima je bilo preko 200 slika iz Ermitaža i Tretjakova koje su bile pozajmljene na izložbi „Grand Tour: Dreams of Itali od Venecije do Pompeje“ u Milanu, Italija. Druga pošiljka je bila na izložbi u Japanu i takođe je dolazila kući preko Finske.
„Činimo sve da obezbedimo da se ova dela vrate u Rusiju“, rekao je novinarima Mihail Švidkoj, specijalni izaslanik Kremlja za međunarodnu kulturnu saradnju, okrivljujući za zaplenu „prilično komplikovanu“ geopolitičku situaciju. Ali nadam se da će se sve stvari koje su izneti u inostranstvo u dogledno vreme vratiti u Rusku Federaciju.
Ruski dirigenti, izvođači, umetnici, pa čak i mačke i drveće, našli su se pod „otkazivanjem“ od strane SAD i njihovih saveznika, nakon što je Moskva poslala trupe u Ukrajinu u februaru.
U poslednjem incidentu, Britanska Nacionalna galerija promenila je naslov slike francuskog impresioniste Edgara Dega iz 1890. godine iz „Ruske plesačice“ u „Ukrajinske plesačice“, nakon kampanje ukrajinskih aktivista.