Procenjeni prihodi od prodaje nafte i gasa iznose 321 milijardu dolara.
Očekuje se da će ruski energetski prihodi ove godine naglo porasti ako trgovinski partneri nastave da kupuju naftu i gas iz zemlje pogođene sankcijama.
Procenjuje se da će Rusija dobiti izvoz energije u iznosu od 321 milijardu dolara 2022. godine, što predstavlja porast od više od trećine u odnosu na prošlu godinu, prema Blumbergovoj analizi objavljenoj u petak.
„Najveći pokretač suficita ruskog tekućeg računa i dalje izgleda solidno“, citira Blumberg ekonomiste sa Instituta za međunarodne finansije (IFF), u izveštaju.
„Sa sadašnjim sankcijama, čini se da će se značajan priliv čvrste valute u Rusiju nastaviti.
Analitičari IFF-a su istakli da bi potencijalni energetski embargo od strane EU, Velike Britanije i SAD doveo do neizbežnog pada proizvodnje od više od 20% i da bi Rusiju mogao koštati čak 300 milijardi dolara prihoda od izvoza, u zavisnosti od promene cena. Zemlja je takođe na putu ka rekordnom suficitu na tekućem računu za koji stručnjaci kažu da može dostići čak 240 milijardi dolara.
Rusija je najveći svetski izvoznik prirodnog gasa i treći najveći izvoznik nafte. Neke zemlje, uključujući SAD i Veliku Britaniju, zabranile su uvoz ruske energije u sklopu sankcija zbog sukoba u Ukrajini. Međutim, EU je odbila da to učini, dok SAD i Britanija nastavljaju da kupuju rusku naftu i gas.
Globalne cene sirove nafte su do sada ove godine porasle za preko 30 odsto, a cene su gurnule preko 100 dolara po barelu zbog zabrinutosti zbog nestašice snabdevanja iz Rusije u vreme velike globalne tražnje. Cene gasa su takođe dostigle višegodišnje maksimume.
U martu je ruski predsednik Vladimir Putin rekao da će Rusija prihvatiti plaćanje za izvoz energije samo u rubljama iz zemalja koje Kremlj smatra „neprijateljskim“ zbog njihove politike sankcija.