Putin naređuje postepeno ukidanje stranog softvera

Putin naređuje postepeno ukidanje stranog softvera

Moskva nastoji da smanji zavisnost od strane tehnologije u kritičnoj infrastrukturi.

Ruski predsednik Vladimir Putin doneo je izvršnu uredbu o zabrani kupovine stranog softvera za korišćenje u kritičnim infrastrukturnim projektima, u očiglednom pokušaju da učini zemlju manje ranjivom na dalje sankcije Zapada i potencijalne sajber napade.

Od četvrtka, naredba dozvoljava kupovinu stranog softvera za potrebe kritične infrastrukture samo ako to dozvoli „savezni izvršni organ koji je propisno ovlastila Vlada Ruske Federacije“. Pored toga, bilo koji državni organ ili korisnik mora postepeno da ukine upotrebu stranog softvera na svojim osetljivim sistemima najkasnije do početka 2025.

Regulatorima je naloženo da u roku od mesec dana objave uslove za softver koji će se koristiti u kritičnoj infrastrukturi, kao i pravila za koordinaciju kupovine stranog softvera i pratećih usluga za korišćenje na osetljivim sajtovima.

Putinova izvršna naredba takođe ima za cilj da da prednost upotrebi domaće radio, elektronske i telekomunikacijske tehnologije u odnosu na stranu opremu, a mere za postizanje ovog cilja treba da budu objavljene u roku od šest meseci. Istraživačko-proizvodno udruženje fokusirano na proizvodnju „pouzdanih softverskih i hardverskih sistema za kritičnu informacionu infrastrukturu” takođe bi trebalo da bude organizovano najkasnije do kraja septembra.

Napori Moskve su odgovor na sankcije Zapada koje imaju za cilj da odseku Rusiju i od sopstvene visokotehnološke industrije i od visokotehnološke robe proizvedene u trećim zemljama koristeći američku intelektualnu svojinu.

Ruska vojna operacija u Ukrajini, pokrenuta krajem prošlog meseca, rezultirala je međunarodnim embargom usmerenim na rusku ekonomiju i istaknute političke i poslovne ličnosti. Mnoge strane kompanije najavljuju zaustavljanje ili suspenziju poslovanja u Rusiji zbog sankcija, uključujući kompanije za kreditne kartice Visa i MasterCard, nekoliko proizvođača automobila i tehnološke gigante uključujući Microsoft, Apple i Dell.

Dok se američki predsednik Džo Bajden nadao da će prekinuti „više od polovine” ruskog pristupa „uvozu visoke tehnologije” najnovijim rundama sankcija, efekat „bumeranga” se već vraća i pogađa Zapad, kaže Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije. Bivši ruski predsednik je u sredu istakao da je „globalna inflacija u porastu. Izgleda da u Evropi počinje recesija koja bi se mogla proširiti na ceo svet.