Ukrajina se bori da zaštiti artefakte i spomenike od ruskog napada. Statue umotane u zaštitni materijal stoje u staroj četvrti Lavova u zapadnoj Ukrajini. Zvaničnici preduzimaju mere predostrožnosti kako bi zaštitili statue od uništenja u ruskim napadima.
Lilija Onišenko stoji na kaldrmisanom trgu iz 16. veka, brani se od hladnoće, lista loše vesti na svom telefonu.
Drvena crkva iz 19. veka sravnjena sa zemljom u severnoj Ukrajini. Granatiran narodni muzej. Uništena biblioteka sa retkim knjigama. Oniščenko navodi listu ukrajinskih lokacija oštećenih ruskim napadima. Pored ljudskih gubitaka širom njene zemlje, lista čini Onišenkovu zaista ljutnju.
„Posvetila sam svoj život zaštiti ovih spomenika“, kaže Oniščenko, šef odeljenja za očuvanje istorije u Lavovu, najvećem gradu u zapadnoj Ukrajini.
Stara četvrt Lavova je UNESCO-ova svetska baština. Njegovi delovi datiraju iz 5. veka. U skoro svakoj ulici postoji crkva, a arhitektura iz srednjovekovnog i renesansnog perioda.
Skele su postavljene tako da radnici mogu da pokriju drveni oltar u vekovima staroj jermenskoj katedrali u Lavovu.
Oniščenko je povela NPR u obilazak onoga što ona radi da bi sve to spasila.
U dvorištu jermenske crkve Onišenkov tim postavlja skele oko ogromnog baroknog oltara.
„Isus se trenutno pomerio! Isus je otišao“, kaže Aleksandar Ručko u retkom trenutku lakomislenosti. Ručko je nekada bio turistički vodič u Lavovu. Sada pomaže u rastavljanju i skrivanju svih artefakata o kojima je pričao turistima.
Statue Isusa Hrista su skinute sa njihovih krstova širom grada. Slike su uklonjene sa zidova muzeja. Svi su sakriveni radi čuvanja na tajnim lokacijama pod zemljom.
Vitalij Kulik, koji je nekada vodio turističku kancelariju Lavova, radi po 12 sati, pokušavajući da zaštiti gradske statue.
Vitalij Kulik je vodio turističku kancelariju u Lavovu. Sada je to centar dobrodošlice za ratne evakuisane. Kulik je radio po 12 sati, šetajući ulicama Lavova i pregledavajući metalne statue na gradskim trgovima — Neptun sa svojim trozubom, ukrajinski pesnik Taras Ševčenko sa podignutom rukom — pokušavajući da shvati šta bi im ruske bombe mogle da urade.
„Obično bombe prave visoku temperaturu i to spaljuje sve okolo“, objašnjava Kulik. On je zabrinut da bi se cenjene statue u Lavovu mogle istopiti ako ih Rusi bombarduju. Tako je njegov tim kupio vatrostalni materijal i umotao statue – pravo na njihove postolje.