Svaki pokušaj da se uvede zona zabranjenih letova iznad Ukrajine verovatno bi značio rat sa Rusijom, rekao je ministar odbrane.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin odbacio je svaki plan za uvođenje zone zabrane letova iznad Ukrajine nakon molbi zvaničnika u Kijevu, rekavši da bi to neizbežno izazvalo vruć sukob između nuklearnih sila.
Govoreći sa En-Bi-Si-jevim Lesterom Holtom za intervju emitovan u sredu, šef Pentagona se složio da je zona zabrane letova (NFZ) „bez pokretanja“ – izjava u skladu sa predsednikovim obećanjem da američke trupe neće direktno intervenisati u sukoba.
„Predsednik Bajden je bio jasan da se američke trupe neće boriti protiv Rusije u Ukrajini, a ako uspostavite zonu zabranjenog leta, svakako da biste primenili zonu zabranjenog leta, moraćete da angažujete ruske avione. I opet, to bi nas dovelo u rat sa Rusijom“, rekao je Ostin.
Dok je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao SAD i NATO da preuzmu kontrolu nad „značajnim delovima“ vazdušnog prostora njegove zemlje u ponedeljak kako bi poremetili ruske vazdušne operacije, Vašington nije voljan da reaguje na zahtev. Tokom brifinga ranije ove nedelje, sekretar za štampu Bele kuće Jen Psaki je takođe primetio rizike povezane sa sprovođenjem NFZ.
„To definitivno eskalira i potencijalno bi nas dovelo u vojni sukob sa Rusijom. To je nešto što predsednik ne želi da uradi“, rekla je ona.
Britanski premijer Boris Džonson ponovio je taj stav, rekavši da je „aktivno uključivanje u sukob sa Rusijom ogroman korak koji ne razmišlja nijedna članica“ NATO alijanse i da NFZ „jednostavno nije na dnevnom redu”
Zapadne države nastavljaju da isporučuju nalet oružja kako bi pomogle ukrajinskim snagama da odbiju napredovanje Rusije, uključujući protivvazdušne rakete Stinger iz SAD i Nemačke – kršeći dugotrajnu politiku Berlina da nikada ne šalje oružje u aktivnu zonu sukoba – pored niz druge protivoklopne municije i malokalibarskog oružja iz drugih evropskih saveznika.
Moskva je prošle nedelje najavila „specijalnu vojnu operaciju“ u Ukrajini u ime ruskog govornog područja novopriznatih republika Donjecka i Luganska, započinjući napade na vojne objekte u brojnim većim gradovima uz mobilizaciju kopnene invazije. Dok Rusija kaže da ima za cilj da „demilitarizuje” i „denacifikuje” ukrajinsku vladu, Kijev tvrdi da je napad bio potpuno „ničim izazvan” i da nije planirao da silom ponovo zauzme otcepljene regione.