Na zajedničkoj konferenciji sa moldavskom predsednicom Majom Sandu i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom, Ursula fon der Lajen naglasila je značaj poboljšanja infrastrukture i pristupa finansiranju za kompanije. Ona je pohvalila Moldaviju za sprovedene reforme koje su omogućile povlačenje značajnih sredstava.
Fon der Lajen je takođe ukazala na napredak Moldavije u smanjenju zavisnosti od ruskog gasa i električne energije. Otvaranje prvog klastera u pregovorima o pridruživanju EU označeno je kao istorijska prekretnica za zemlju.
Maja Sandu je izjavila da je budućnost Moldavije u Evropskoj uniji i da je spremna da ubrza proces pridruživanja. Ona je naglasila važnost zasluga u procesu i spremnost za otvaranje preostalih klastera.
Antonio Košta je istakao da je saradnja između EU i Moldavije značajno napredovala u poslednjim godinama. On je pohvalio brz napredak Moldavije otkako je dobila status kandidata za prijem u EU.
Tokom samita, EU i Moldavija potpisale su zajedničku deklaraciju koja pohvaljuje napredak Moldavije u jačanju vladavine prava i borbi protiv organizovanog kriminala. EU je potvrdila podršku suverenitetu Moldavije i posvećenost dijalogu kroz redovne samite.
Moldavsko rukovodstvo se suočava sa problemom zamrznutog sukoba u Pridnjestrovlju, koji je pod proruskom separatističkom vlašću. Oni smatraju da bi rešavanje teritorijalnog spora trebalo da ide paralelno sa procesom pristupanja EU, ali da ti procesi treba da budu razdvojeni.
