Koluvija, kojem se sudi za vođenje kriminalne grupe koja je na imanju „Jovanjica“ proizvela više od tonu marihuane, podneo je 2021. godine dve tužbe protiv KRIK-a. U tim tužbama je naveo da su ga nazvali „optuženim narko-bosom“, čime su prekršili njegovu pretpostavku nevinosti i naneli mu duševnu bol.
Jedan od postupaka je već završen u njegovu korist, a KRIK čeka odluku o ustavnoj žalbi kako bi mogao da se obrati Evropskom sudu za ljudska prava. U drugom postupku, sudija Ana V. Milošević donela je prvostepenu presudu u Koluvijinu korist, ističući da izraz „optuženi narko-bos“ stvara utisak krivice pre pravnosnažne presude.
Sudija nije prihvatila objašnjenje urednika KRIK-a, Stevana Dojčinovića, koji je tvrdio da novinari koriste kolokvijalne izraze za jasno objašnjenje. Koluvija je na sudu naveo da je imao neprijatnosti zbog KRIK-ovih izveštaja, uključujući probleme sa bankama i izbegavanje ljudi.
Drugi sporni izrazi, poput „plantaže marihuane“, nisu smatrani problematičnim jer su potkrepljeni informacijama iz optužnice. Sudija je odredila da KRIK Koluviji isplati 210.000 dinara, ali nije objasnila kako je ista fraza povredila njegovo dostojanstvo u različitim kontekstima.
KRIK se žalio na presudu Apelacionom sudu u Beogradu. Ovo je jedan od tri postupka koje je Koluvija pokrenuo protiv KRIK-a, a prvi je pravosnažno okončan u njegovu korist 2024. godine. Treća tužba se odnosi na istraživački tekst o njegovoj navodnoj umešanosti u uzgajanje marihuane pre „Jovanjice“.
Koluvija je podneo prve tužbe odmah po izlasku iz pritvora, kada je započeo javni obračun sa novinarima. Njega zastupa Vladimir Đukanović, advokat i član Srpske napredne stranke, koji je u to vreme bio uključen u izbor sudija i tužilaca.
KRIK i druga novinarska udruženja smatraju da se radi o SLAPP tužbama, čiji je cilj zastrašivanje novinara i finansijsko iscrpljivanje redakcije. Trenutno se protiv novinara KRIK-a vodi još 13 postupaka, uključujući tužbe od strane sudije, bivše ministarke i kontroverznih biznismena.
