Nepal dobio prvu ženu na čelu vlade nakon masovnih protesta

Nepal dobio prvu ženu na čelu vlade nakon masovnih protesta

Nepalski predsednik je u petak imenovao bivšu predsednicu Vrhovnog suda Sušilu Karki za privremenu premijerku. Ona je prva žena koja će voditi vladu ove azijske zemlje. Imenovanje je usledilo nakon masovnih protesta koji su srušili prethodnu administraciju.

Nepalski predsednik Ram Čandra Poudel imenovao je Sušilu Karki za privremenu premijerku, čime je postavila istorijski presedan u zemlji. Karki je bila popularna figura dok je služila kao jedina žena na čelu Vrhovnog suda 2016. i 2017. godine.

Njen dolazak na vlast dolazi u trenutku kada je zemlja pogođena političkom krizom. Protesti su izbili zbog nezadovoljstva građana radom prethodne vlade.

Karki će biti zakletva kasnije u petak, a njen zadatak će biti da stabilizuje situaciju u zemlji. Očekuje se da će se fokusirati na reforme i vraćanje poverenja građana u institucije.

Imenovanje Karki je dočekano sa optimizmom od strane mnogih, koji veruju da će doneti promene. Njena stručnost i iskustvo u pravosudnom sistemu mogu biti ključni za prevazilaženje trenutnih izazova.

Nepal se suočava sa brojnim problemima, uključujući ekonomske i socijalne izazove. Karki će morati da se suoči sa tim pitanjima kako bi obezbedila bolju budućnost za zemlju.